Europska komisija traži od Hrvatske da na svome teritoriju zbrine ne samo 315 izbjeglica iz Sirije, nego i 448 državljana Sirije i Eritreje koji su doplovili preko Sredozemnog mora do Italije te 299 istih takvih migranata koji su doplovili do Grčke. Ukupno – 1062 izbjeglice i tražitelja azila trebala bi preuzeti Hrvatska, a za svakog od 448 migranata relociranih iz Italije i 299 iz Grčke Komisija obećava da će Hrvatskoj platiti po 6000 eura.
To su detalji novog prijedloga koji je Europska komisija danas usvojila i predlaže ga državama članicama, odnosno Vijeću EU.
– Dva tjedna nakon što smo usvojili naš plan, danas predstavljamo konkretne prijedloge za njegovu primjenu. S jednim ciljem: žurno spašavati živote i pružati zaštitu u EU onim ljudima kojima je to potrebno, bilo da su na moru, u EU ili u trećim zemljama – rekla je Federica Mogherini, potpredsjednica EK i visoka predstavnica EU za vanjsku i sigurnosnu politiku.
Podatak o tome da Komisija želi preseliti diljem EU 20 tisuća izbjeglica iz Sirije koji se trenutačno nalaze u izbjegličkim logorima na Bliskom istoku, bio je objavljen prije dva tjedna, no danas je tome dodana brojka od 40 tisuća Sirijaca i Eritrejaca koji su doplovili do Italije ili Grčke i koje Komisija želi relocirati u sve zemlje EU. Ovo je prvi put da se državama članicama pokušava nametnuti obveza solidarnog relociranja tražitelja azila, a Komisija je uporište za takvu izvanrednu mjeru našla u članku 78(3) Ugovora o funkcioniranju Europske unije, koji kaže: "U slučaju da se jedna ili više država članica nađe u kriznoj situaciji zbog iznenadnog priljeva državljana trećih zemalja, Vijeće, na prijedlog Komisije, može usvojiti privremene mjere u korist dotične države članice ili dotičnih država članica. Vijeće odlučuje nakon savjetovanja s Europskim parlamentom.".
Komisija je danas najavila da će na isti način kao danas Grčkoj i Italiji pomoći i Malti ako priljev migranata na tu otočku državu bude pojačan.
>> Ostojić o azilantima: Odvojili smo centre i prihvatilišta za ranjive skupine
>> Belgiju spriječio Sud da protjera Nigerijku oboljelu od AIDS-a
Nek nam prvo iz EK odgovore koliko je među tih tisuću i nekaj nesretnika radikalnih islamista, pripadnika ISIL-a te u dogledno vrijeme mogućih terorista??? Smatram da ih je više od 10 % što znači da se suočavamo i sa stotinjakk mogućih terorista spavača na svom području. Hm... Orban je odbio taj plan kao i neke baltičke države. Pitam se kaj će drugovi na vlasti imati reći o tom.