Najave oko podizanja ograda, čime prijete iz Slovenije, Austrije pa i Bavarske, apsolutno nisu u skladu s porukama i s duhom summita država tzv. zapadnobalkanske imigrantske rute održanog u nedjelju Bruxellesu. Tako su jučer, bez diplomatske suzdržanosti, iz Europske komisije komentirali vijesti o ogradama u EU.
– Pravi test summita je sada, na terenu – kaže glasnogovornik EK Margaritis Schinas. Konkretno, još “visi” inicijalni dogovor oko raspodjele 50 tisuća imigranata po državama balkanske rute, o čemu su jučer video vezom razgovarali koordinatori svih država. Iz EK ponavljaju da je riječ o privremenom smještaju, dok bi u Grčkoj trebao postojati pravi hot-spot (prihvatni centar). Imigranti ni tamo neće ostati za stalno - dio njih bit će vraćen u države porijekla, a oni kojima bude odobren azil, rasporedit će se po državama EU.
Hrvatska stajališta na konferenciji prenijela je Maja Bogdan, zamjenica premijerova savjetnika za vanjsku politiku. Na terenu je najgore u Sloveniji - humanitarne organizacije premijera Mira Cerara upozoravaju da kampovi ne zadovoljavaju najniže standarde te prijete da će Sloveniju prijaviti Europskom sudu za ljudska prava. Slovenski mediji pak donose kako većina izbjeglica, njih oko 80 posto, kao datum rođenja navodi 1. siječanj 1995. ili 1. siječanj 1996. U različitim državama predstavljaju se različitim imenima i upravo je to velik problem registracije.
Sve priče o izbjeglicama čitajte u našem specijalu Izbjeglička kriza
>> Kaos u Šentilju – probijena ograda, policija pokušava zaustaviti migrante
Nisu Slovenci ništa krivi za ovo, neka prijevoz migranata organizira onaj koji ih je pozvao u Europu.