Europska komisija i dalje ostaje pri stajalištu, koje je izrekao i predsjednik EK Jean-Claude Juncker, da ograde i zidovi na granicama zemalja EU nisu rješenje, no i dalje ponavlja da Mađarska, prema schengenskim propisima, sama odlučuje kako će upravljati vanjskom granicom Schengena, što je i mađarsko-hrvatska granica.
– Nismo zainteresirani za upiranje prstom i međusobno optuživanje oko specifičnih aspekata ove izbjegličke krize. Uvjereni smo da nam je potrebno sveobuhvatno europsko rješenje koje će pokazati da Europa može odgovoriti kao unija – rekao je glavni glasnogovornik Komisije Margaritis Schinas.
"Komisija pokušava ohrabriti države da surađuju"
Njegova zamjenica Natasha Bertaud, glasnogovornica EK za pitanja migracija i unutarnjih poslova, kaže da je Mađarska 17. listopada obavijestila Komisiju da "pojačava kontrole na granici s Hrvatskom, iako nije bila obvezna o tome obavijestiti EK jer je to vanjska granica schengenske zone".
Europski povjerenik za migrantsku i unutarnju politiku Dimitris Avramopoulos od petka je bio u kontaktu s članovima Vlade iz Slovenije, Hrvatske i Mađarske.
– U tim kontaktima Komisija je pokušava ohrabriti te tri zemlje da surađuju u upravljanju međusobnim granicama – rekla je Natasha Bertaud.
Upitana da komentira suradnju Slovenije i Hrvatske u transferiranju izbjeglica i migranata, glasnogovornica EK naglasila je kako i Sloveniju i Hrvatsku obvezuju zajednička europska pravila o azilu, među kojima je i obveza registriranja ljudi i uzimanja otisaka prstiju. Komisija nije željela komentirati politiku slovenske vlade koja tvrdi da će iz Hrvatske primati najviše 2500 izbjeglica i migranata dnevno.
>>Sve priče o izbjeglicama čitajte u našem specijalu Izbjeglička kriza
>>UŽIVO Hitna pomoć odvezla nekoliko djece, promrzli izbjeglice: Pomozite nam!
>>'Treba uprijeti prstom u glavnog krivca... Hrvatska neće biti sabirni centar EU'
Kraj je mandata Kukurikavaca, ajmo pričati o tome koliko su nas uništili, a izbjeglice bacimo u drugi plan. Ipak su izbori.