Uspostavljen je novi program Europske unije ''Kreativna Europa 2014.– 2020.'', koji će poduprijeti europsku kinematografiju te kulturni i kreativni sektor s ciljem njihova doprinosa održivom rastu i zapošljavanju. Kreativna Europa objedinjuje dosadašnje programe u kojima Hrvatska sudjeluje kao ravnopravni partner od samog početka pregovaračkoga procesa, a to su programi Kultura, MEDIA i Mundus. Europa je trenutno svjetski lider u kreativnoj industriji te je ovaj program stvoren kako bi se na strateški osmišljen način usmjerile investicije u navedeni sektor. Predloženi proračun za razdoblje od 2014. do 2020. godine je 1,8 milijardi eura, što je ujedno i najveća svjetska potpora za kulturne i kreativne industrije.
Potporom se planira uključiti tisuće umjetnika, kulturnih profesionalaca i organizacija u izvedbenim i ostalim umjetnostima, oglašavanju, filmu, TV-u, glazbi, interdisciplinarnim umjetnostima, baštini i industriji video igara na način da im se omogući djelovanje diljem cijele Europe u svrhu promicanja jezične i kulturne raznolikosti.
Ciljevi i procjene Europske komisije su da će u razdoblju od 2014. do 2020. godine najmanje 8.000 kulturnih organizacija, 300.000 umjetnika, kulturnih profesionalaca i njihovih proizvoda primiti potporu za prekograničnu suradnju što će im pomoći u stjecanju iskustva i stvaranju međunarodne karijere. Program će poticati prijevode europske literature s planiranih više od 5.500 knjiga i ostalih literarnih djela. Programska aktivnost MEDIA će poduprijeti svjetsku distribuciju više od 1.000 europskih filmova te pomoći profesionalcima u audiovizualnom sektoru u njihovoj međunarodnoj karijeri.
Program Kreativna Europa je otvoren svim zemljama članicama EU, zemljama članicama EFTA-e (Island, Lihtenštajn, Norveška i Švicarska), zemljama kandidatkinjama za članstvo u EU, potencijalnim kandidatkinjama i susjednim državama. Ostale zemlje mogu biti uključene u određenoj mjeri. Trenutno, u programu Kultura sudjeluju zemlje članice EU, zemlje EFTE, Hrvatska, Turska, Makedonija, Srbija, Crna Gora te Bosna i Hercegovina. U MEDIA programu već sudjeluju zemlje članice EU, Hrvatska, Island, Lihtenštajn, Norveška i Švicarska.
Korisnici programa moraju biti pravne osobe (kulturne organizacije i institucije). Iako se fizičke osobe ne mogu prijaviti kao direktni korisnici, predviđeno je da će program uključiti više od 300.000 umjetnika i kulturnih djelatnika kao krajnji korisnici programa.
Program ima dva prioriteta:
1. prioritet je jačanje kulturnih institucija, odnosno internacionalnih karijera kulturnih operatera i umjetnika te europskih mreža;
2. prioritet odnosi se na potporu internacionalnim izložbama i drugim kulturnim događanjima te potporu književnim prijevodima i razvoju publike.
Najveća je novost tzv. treći stup programa, a to je novi instrument financijskih garancija. Ideja je da se zainteresiranim bankama u državama članicama dodijele bespovratna sredstva kojima će se one moći koristiti kao jamstvom u slučaju dodjele kredita kulturnim industrijama, odnosno poduzetnicima u području kulture i medija.