Poljska, Mađarska i Velika Britanija povećale su svoj BDP u prvom ovogodišnjem kvartalu više od 3%, a prva procjena koja se temelji na podacima za 21 od 28 članica pokazuje da se rast EU ubrzao na 1,4%. Istodobno, Japan je uzletio 5,9%, dok je SAD u plusu 2,3%. Za Hrvatsku još nema podataka o ostvarenju u prvom kvartalu 2014., a u Banskim se dvorima nakon devet kvartala uzastopnog pada nadaju ugodnom iznenađenju zbog nekih pozitivnih pokazatelja za prva tri mjeseca.
Jedan od njih je i povećanje robnog izvoza za približno 8%, čime je i Hrvatska jednim dijelom profitirala od oporavka u EU. Najsnažnije europsko gospodarstvo, njemačko, raslo je 2,5%, ali Italija kao najvažniji hrvatski partner još je u minusu od 0,5%.
Mađari su s povećanjem od 3,2% ostvarili najveću stopu rasta još od 2006. godine. Za Sloveniju također nema podatka, no očekuje se pozitivan rezultat nakon rasta u zadnjem prošlogodišnjem kvartalu. Savjet Hrvatske narodne banke u ovotjednoj analizi također navodi da se dogodio oporavak gospodarske aktivnosti na tromjesečnoj razini kad je riječ o rastu fizičkog obujma industrijske proizvodnje, jačanju robne razmjene s inozemstvom i blagom porastu prometa u trgovini na malo, no građevina je i dalje u padu. Isto tako, loši krediti banaka skočili su u prvom kvartalu za 820 milijuna kuna, na 30,08 milijardi, a njihov postotak sa 15,7 na 16,10%.
>> Banke građanima moraju vratiti harač na kredite
>> U EU 1000 milijardi eura loših kredita
Nema nam druge, već da organiziramo dobrotvorne događaje za spas naših banaka !!