Hrvatska klizi prema traženju pomoći EU i MMF-a koji će nametnuti bolne reforme koje su potrebne da bi gospodarstvo postalo produktivnije, objavila je danas agencija Reuters koja je anketirala 11 ekonomskih analitičara upućenih u hrvatske probleme i otkrila da njih četvero predviđaju dolazak MMF-a i Europske komisije u Hrvatsku već nakon parlamentarnih izbora 2015., još četvero smatra da su šanse za to 50-50, a samo troje ne očekuje takav scenarij.
- Ne vidim da će se to dogoditi prije izbora, no nakon njih to je sasvim mogući scenarij - citira Reuters ekonomskog analitičara Hypo banke Hrvoja Stojića.
Hrvatska je, podsjeća agencija, u šestoj uzastopnoj godini recesije, a niz različitih vlada od 2000. godine "izbjegavale su tržišne reforme i povećavale potrošnju i dug". To će, dodaje Reuters, biti puno teže financirati kad velike središnje banke zaustave poplavu jeftinog novca koji je ohrabrio investitore u državne obveznice da jurcaju za visokim povratima u državama poput Hrvatske.
- Činjenica da sada imamo povoljne uvjete financiranja i dobru likvidnost mogla bi se obiti o glavu onog trena kad Europska središnja banka počne sa stezanjem. Razumljivo je da se postavlja pitanje nadzora izvana - rekla je analitičarka Raiffeisen banke Zrinka Živković Matijević novinarima agencije Reuters.
- Naše javne financije izgubile su vjerodostojnost. Dinamika javnog duga je neodrživa. Država neće bankrotirati, ali odgađanje reformi učinit će oporavak sporim i bolnim - dodala je.
Reuters je razgovarao i s ekonomskim analitičarom Antom Babićem koji kaže da Hrvatska svake godine troši 20 milijardi kuna više nego što zarađuje.
- Potrošnja je ogromna i nitko je nema hrabrosti srezati - citira Reuters Antu Babića.
Neka , neka, da bar dođe bankrot, jer ovakvom životu najbitnije vijesti u državi su gayovi, Iphone, srbi, turizam, ko je koga...