GRADOVI SVIJETA Toronto

toronto1.jpg
import
18.04.2008.
u 14:51

Na mjestu susreta
Indijanci koji su živjeli na obalama jezera Ontario mjesto na kojem je nastao Toronto nazivali su „taronto“ što je na njihovom jeziku značilo „sastajlište, mjesto susreta“.  To je zapravo i pravo ime koje Toronto s ponosom danas nosi, jer u njemu živi osamdest nacija koje govore preko 100 jezika . Svoju multikulturalnost dokazuju i  kroz 18 četvrti koje su svaka na svoj način etnički obojene. Građani Toronta mogu se pohvaliti da imaju po jednu Little India, jednu Little Italy, jedan Greektown i čak četiri Chinatowna! Osim toga, Toronto je sjedište vrlo žive burze, fantastične moderne arhitekutre, izvrsnih kazališta, restorana, jedinstvenih muzeja i galerija, šoping centara. Nikako ne treba zaboraviti jezero Ontario i stotine parkova koje stanovnicima uzavrelog grada nude odmor i opuštanje.

Što vidjeti?


CN Tower – valjda tako svatko počne obilazak grada! Od 1976. godine to je najviše zgrade na svijetu! Definitivno ikona grada koju ćete vidjeti u svakom televizijskom prijenosu dok se govori o Torontu. Ikona grada visoka je 553 metara. Svake godine toranj posjeti oko 2 milijuna posjetitelja. Moguće je doći na nekoliko razina: na prvoj razini od 342 metara možete promatrati grad na otvorenom a tu se nalazi i spektakularni stakleni pod. Na sljedećoj razini nalazi se vidikovac koji je zatvoren i Horizon's café gdje možete lagano ručati među oblacima. Na razini od 351 metra nalazi se restoran koji se rotira i u 72 minute možete vidjeti cijelu panoramnu grada. Na najvišoj razini – SkyPod -  na 447 metara bit ćete na najvjerojatnije najvišem vidikovcu na svijetu. Ono što je prava atrakcija je stakleni pod u liftu, a s druge strane, ako vam treba adrenalina, jer vas panorama i visina s koje ste gledali grad nije baš oduševila, onda gledajte u dno lifta dok se spuštate – pravi horor! www.cntower.ca

Union Station  -  vjerojatno mislite – zašto ići na željezničku stanicu? Zato jer sami stanovnici Toronta ovo mjesto smatraju polazištem u bolju udućnost.   Dok nije bilo aviona, kroz ovu željezničku postaju prošli su milijuni emigranata koji su se useljavali u Toronto. Ovdje je pravo mjesto susreta, dolazaka i odlazaka. U samoj glavnoj zgradi lijepo je pogledati  pločicama optočen strop koji je dizajnirao Rafael Gaustavino.


Hockey Hall of Fame -  hokej je neslužbeno sport broj jedan u Kanadi! Kanađani su ludi za tim sportom i što god njihovi ljubimci radili na terenu, oni su tu! Za ljubitelje tog sporta  ovaj kompleks je mjesto koje morate posjetiti. Osim utakmice (naravno, ako je sezona), moguće je razgledati i muzej s trofeijima i ostalim memorabilijama iz cijelog svijeta, a postoji dvorana u kojoj će vam – virtualno – suparnici biti Wayne Gretzky, Mark Messier ili Ed Belfour.


Casa Loma  – dvorac na brežuljku usred grada! Za nas Europljane to i nije neki izazov, ali za Amerikance i Kanađane i te kakav! Početkom 20. stoljeća sir. Henry Pellatt, poznati financijer, poželio je imati dvorac. Taj san ga je koštao 3.5 milijuna dolara, a 300 radnika je tri i pol godine radilo da bi dvorac bio nalik onima europskim, srednjovjekovnima. Šarmantno zdanje odlikuje se tornjevima, širokim stepenicama, pazažima, sjajnim pokućstvom i elegantnim sobama, ima čak i tunel dugačak 244 metara, dok ga okružuje prekrasan vrt na 5 jutara zemlje.

Royal Onario museum – jedan od omiljenih muzeja stanovnika Toronta, kao i njegovih posjetitelja, a ujedno i najveći muzej u Kanadi. Ukratko: 6 milijuna eksponata u kolekcijama i u 40 umjetničkih galerija, arheološki izlošci i dio posvećen prirodnim znanostima. Fascinantan je strop sastavljen od venecijskog stakla u glavnoj zgradi, a napravljen je u obliku mozaika koji predstavljaju kulture cijelog svijeta kroz stoljeća. Osobito je atraktivna galerija  koja pokazuje međusobnu ovisnost ljudi, biljak i životinja (Biodiverstiy galery). Danas se ulazi u Muzej iz ulice Bloor Street kroz novo fascinatno „krisalno“ krilo koje je sagrađeno u srpnju 2007. Kristalno krilo nazivaju ga zbog međusobno prizmasto spojenih galerija. www.rom.on.ca

The Art Gallery of Ontario – galerija posjeduje impresivnih 5.000 eksponata u 110 galerija. Momentalno je zatvorena do sredine 2008. godine zbog renoviranja i dogradnje koju vodi glasoviti arhitekt Frank Gehry, inače sam rodom iz Toronto, a iza kojeg kao između mnogi projekata stoji muzej Guggenheim u Bilbao. Inače se u AGO  nalazi najveća zbirka skulptura Henry Moora kao i impresivna zbirka slika kanadskih krajolika. www.ago.net
Museum of Contemporary Canadian Art –  nakon AGO i ROM-a na red je došla i  umjetnost naših dana. Stalno se nešto događa i galerija je poznata po otkačenim eksponatima. Da, i tetovaže i piercing su umjetnost.


Bata Shoe Museum  –  muzej je nastao iz strasti Sonje Bata koja je skupljala cipele od 1940-tih pa do 1979 godine. Njezina kolekcija prerasla je sve gabarite da bi je mogla držati kod kuće pa je obitelj Bata 1995. godine preselila na današnju adresu u 32 Bloor St.W. U kolekciji se nalaze 10.000 cipela, čizama ili sandala. Od cipela tj. obuće koju su nosili američki Indijanci pa do cipela koje je nosio John Lennon ili Marilyn Monroe ili Pablo Picasso. Ludilo!


Distillery historic district – mjesto gdje su seu 19. stoljeću nalazile najveće destilerije Britanskog carstva, danas je najveći spomenik viktorijanskoj industrijskoj arhitekturi: 44 zgrade od kamena i crvenih cigli te prepoznatljiv pod popoločen ciglama.  Ovdje možte posjetiti interesantne restorane, galerije, butike, umjetničke ateljeje, pa čak i malu pivnicu. Ljeti se često organiziraju kulturne svečanosti i festivali. Ovdje su snimljeni filmovi kao "Cinderella Man," s  Russell Crowom ili  "Chicago,"  s Renee Zellweger i Catherine Zeta-Jones.  www.thedistillerydistrict.com

Želite prijaviti greške?