23.07.2010. u 12:00

Neuralgična granična točka postala je s vremenom mjesto susreta i zbližavanja

Kada su se prije točno 20 godina ovdje potpisan novinar i tada metliški, a sada stojdraški župnik, vlč. Mile Vranešić njegovom starom ladom probijali šumskim putem sa slovenske strane prema Svetoj Geri, nije se znalo tko je od te dvojice bio luđi. Bradati pop koji je govorio kako će obnoviti do temelja srušenu kapelu sv. Ilije ili novinar koji mu je sve to odobravao i vjerovao. Na Svetu Geru, tj. po slovenski Trdinov vrh, tada se moglo samo preko slovenske strane.

Sveta Gera je hrvatska, a Trdinov vrh slovenski. Granica službeno ide po sredini, ali su ga Slovenci oduvijek cijela svojatali. A prije 20 godina “za svaki slučaj” čuvala ga je i JNA, kao jednu od svojih strateških kota. Od hrvatskih Sošica vodila je samo planinarska staza, pa je vlč. Vranešić, kada je sa svojim Žumberčanima iz šikare iskopao ostatke kapele, odlučio probiti i – cestu.

To je deseterostruko veća ludost od one kada se krenulo u obnovu zapuštene kapele na tom strateškom hrvatskom punktu, jer niti je bilo novca niti je cesta bila ni u čijem planu, niti je tko za nju mario. No, imala je jedan jedini, ujedno i najčvršći adut – izbijala je Slovencima argument da je cijeli planinski vrh upravo njihov zato što Hrvati do njega nemaju ni vlastita prilaza. Nazdravlje i takvi argumenti, ali i sami znate kakvi se sve potežu u rješavanju hrvatsko-slovenske granice, pa je žumberačkom župniku i te kako bilo stalo da budući hodočasnici do kapele sv. Ilije stižu s naše strane, bez obzira na to što se ondašnja slovenska parola “Evropa zdaj!” činila i te kako primamljivom. I što se dogodilo nakon što je napravljena cesta, obnovljena kapela i krenula zimska i ljetna hodočašća, od kojih je Ilinje, koje sada zapada, upravo najposjećenije? Slovenci su obnovili i svoju kapelu svete Jere! Istini za volju, “za svaki slučaj” zaposjeli su i bivšu vojarnu JNA, čiji bi se status trebao rješavati dogovornim komisijama, a ne na nekakav razbojnički prepad. No, neka. Imali su cestu, pa su bili brži.

No cesta s hrvatske strane postala je, bez obzira na to što je od prašnjava makadama, prava pravcata autocesta za brojne izletnike, znatiželjnike, planinare i hodočasnike. Onom sa slovenske strane krenuli su slovenski planinari, izletnici i hodočasnici, pa su se slavlja u sv. Iliji u pravilu pretvarala u prave hrvatsko-slovenske pučke fešte, a hrvatski i slovenski svećenici zajednički bi koncelebrirali u misnim slavljima.

Neuralgična granična točka postala je s vremenom mjesto susreta i zbližavanja, zajedničkih slavlja, pjesama i druženja. Odnosno dokaz da jedna luda ideja ispočetka može biti i te kako mudra, tj. stoput pametnija od političkih natezanja, jer dolazi iz zdravog i svakodnevnog života. Zato bi i ove nedjelje valjalo najaviti “juriš na Geru”, na tradicionalno hodočašće na Ilinje, na kojemu će se opet okupiti i Hrvati i Slovenci, jednostavan, prostodušan i nadasve običan svijet, kojemu nimalo nije do politike i politikantstva, pregovora i natezanja, nego do normalnog i zajedničkog suživota.

Komentara 4

SS
Sam Sin Koče Rin
15:32 23.07.2010.

E to se zove učinkovit svećenik. Nije kao ovi politički prdavci koji- što više hodaju okolo, to manje teritorija imamo.

DU
Deleted user
13:36 23.07.2010.

Nije baš točno navedeno sporno razgraničenje i zato bolje da se poslužimo službenim izvorom (Kateri so neugodni in za Slovenijo obremenjujoči podatki v zvezi s Hrvaško? - dokument MZZ iz Ljubljane). U poglavlju b) tamo stoji Trdinov vrh i navodi se tijek državne granice u području Gorjancev (kako se u SLO naziva ta zona) nije sporan kad se uzmu u obzir usporedbe koje su izveli članovi miješane slov. hrv. geodetske komisije. Granica, koja na obje katastarske mape ide ispod vrha Gorjancev, proteže se tako da je ruševina Sv. Jere i TV stup na slov. strani. Obnovljena crkva Sv. Ilije, vrh Trdinoveg vrha, vojni objekat i posljednih 150 m pristupne ceste su na hrv. strani. /// To bi bio kratak prijevod iz dokumentacije MZZ gdje je razvidno da spora zapravo nema jer se obje geodetske mape slažu do u detalj. Druga stvar je realno stanje na terenu, zar ne?

KR
krilnik2
16:25 23.07.2010.

Obican svijet nije nikada kriv! PA koga onda predstavljaju vecinom odabrani politicari? Koliko od tih slovenskih \"hodocasnika\" smatra da se Janez-vojska treba povuci iz Hrvatske? Kas ce Josipovic doci da se JAnezima isprica sto ih Hrvati ometaju?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?