Svaki radni dan policija zbog dugova deložira po jednu obitelj. Prema komorskom registru, jučer su na bubnju završile 1172 nekretnine – četiri i pol puta više nego 2008. Građani koji ni u tramvaj ne ulaze bez karte ili poduzetnici koji uredno plaćaju sve obveze imaju pravo slegnuti ramenima na nevolje dužnika, no država nema. Nova ponuda poreznih vlasti da bivšim obrtnicima otpišu kamate i prihvate obročnu otplatu duga popušta omču oko vrata stotinama tisuća građana kad se pribroje članovi obitelji. Linićev prijedlog nije loš, ali nije ni dovoljan. Dug nije od jučer, već od prije pet ili često i deset godina. U njegovu stvaranju sudjelovala je i država zbog inercije, političkog oportunizma, neznanja. Štedi se kad ima, a ne kad nema, dug se utjeruje kad je mali.
Naraste li na 14 milijardi kuna, nemaju dužnici puno izbora – neki se ubijaju, neki obolijevaju, završavaju na cesti, rijetki otplate. Vlada bi trebala ići još hrabrije s otpisom duga i postaviti razumne granice jer se građani ne mogu stavljati u istu razinu kao i tvrtke. Slanje prezaduženog poduzeća u stečaj bolno je, prije svega za radnike koji ostaju bez posla, ali ne kao slanje tisuća i tisuća ljudi u bankrot, a to će se dogoditi dužnicima koji se ne nagode. Sedam milijardi kuna golem je novac, toliko novih kredita Hrvatska neće vidjeti još dvije-tri godine, i nagodba neće uspjeti. Neki će možda skupiti 200-300 milijuna za vraćanje duga, ali kad prođu tri mjeseca predviđena za nagodbu, oni koji to ne budu mogli naći će se na cesti. Milanka Opačić nema rješenje ni za sadašnju sirotinju, što će s novom?
Svatlko tko otvara obrt trebao bi znati da odgovara cjelokupnom svojom imovinom, za razliku od firimi koje odgovaraju temeljnim kapitalom.. Novinarka mjesa kruske i jabucice, bas kao sto i njen list, odnosno portal zabavlja i skrece pozornost sa pravih problema.. Jucer Tito, danas Pavelic..