Švicarsku je potresla još jedna bankarska afera, no ovaj put ne samo zbog utaje poreza nego je navodno švicarska podružnica britanske banke HSBC surađivala i s kriminalcima te korumpiranim poduzetnicima među kojima su i trgovci oružjem. Podatke su prve dobile francuske novine Le Monde, a potom proslijedile Međunarodnom konzorciju istraživačkih novinara u više od 50 medijskih svjetskih kuća. Novinari su u dokumentima pronašli postojanje oko 100.000 privatnih računa slavnih osoba iz svijeta politike, sporta do Hollywooda vrijednih oko 120 milijardi dolara. Među računima su i oni 40 hrvatskih građana s iznosom od 33,2 milijuna dolara, a najveći iznos jednog Hrvata jest 10,7 milijuna dolara.
Bankari su pomagali
Dokumente je 2007. ukrao računalni stručnjak koji je radio za HSBC u Ženevi, a iz kojih se i vidi da su bankari pomagali klijentima u izbjegavanju plaćanja poreza te nudili ugovore kako bi izbjegli zakon. Takvo očitovanje iznijela je u nedjelju i sama banka. HSBC nije se samo oglušio na izbjegavanje plaćanja poreza nego je kršio zakone i pomagao klijentima. Tako se iznosi da su jednoj bogatoj obitelji dali stranu kreditnu karticu kako bi mogla dizati svoj neprijavljen novac u inozemstvu. No prekršili su i zakon nakon što je 2005. godine uvedena europska direktiva o štednji prema kojoj su švicarske banke trebale naplatiti porez od vlasnika neprijavljenih računa i proslijediti ga poreznim vlastima.
Cilj je bio uhvatiti utajivače poreza, no HSBC je krenuo suprotnim smjerom te je kontaktirao s klijentima i ponudio im načine izbjegavanja novog poreza. Zbog svega se pokreću kaznene istrage u SAD-u, Francuskoj, Belgiji i Argentini, a u banci ističu da surađuju s nadležnim tijelima, iako spomenuta akcija nije poduzeta u Velikoj Britaniji, gdje je sjedište banke. Čelnik banke u to vrijeme, kada su se događale nepravilnosti, bio je Stephen Green, koji je osam mjeseci nakon što su dokumenti HSBC banke došli do britanske porezne službe, došao na mjesto ministra za trgovinu i ulaganja.
Britanska carinska i porezna služba (HMRC) dobila je podatke 2010. godine te je identificirala 1100 ljudi koji nisu platili porez. HMRC je objavio da su oni koji su skrivali imovinu u Švicarskoj platili 135 milijuna funti u porezu, kamatama i kaznama. Švicarska je odavno poznata kao porezna oaza, a zbog tajnih računa i utaje poreza godinama su trajali zahtjevi ostalih zemalja za omekšavanje regulative. Sigurno nije slučajno da tamo svoje sjedište ima i Fifa.
I Švicarska popušta
Prije dvije godine Švicarska je ublažila pravila bankarske tajne zbog pritiska SAD-a, a nakon što se 13 banaka u Švicarskoj našlo pod istragom američkih vlasti. Istraga je započeta nakon što je UBS banka 2009. godine priznala da je tisućama svojih klijenata pomogla da izbjegnu plaćanje poreza u SAD-u, zbog čega je i morala platiti kaznu od 780 milijuna dolara. Kakva će biti kazna za HSBC, tek treba vidjeti. Lani su Švicarsku europski čelnici pohvalili zbog brzog napretka u sprečavanju utaje poreza. A u istom cilju pedesetak zemalja prošle je godine potpisalo ugovor prema kojem će informacije o bankovnim računima privatnih osoba u inozemstvu od jeseni 2017. biti automatski prosljeđivane poreznim ustanovama u zemlji podrijetla vlasnika računa.
u nasoj hrvatskoj drzavi izgleda nije problem ako neko mazne i zamraci 10-ak miliona,vec je problem kad sirotinja nema300-400 kn za struju platiti.tu nastaju problemi.kazne,kamate,ovrhe....velikim ribama ne smiju ni pod prozor pljunut