Šokantnim billboardima, citylightovima i oglasima sa štakorima, žoharima, pljesnivim podrumima... te s upitima znate li što sve gazi ili gdje se sve čuva švercani duhan HUP i Carinska uprava od sutra kreću u dvotjednu kampanju “Znate li dovoljno o švercanom duhanu”, zbog kojega, samo kad je o rezanom duhanu riječ, državni proračun godišnje gubi 100 milijuna eura. Nedavna istraživanja HUP-a i Ipsos Pulsa pokazala su, naime, kako na tržištu završi čak 1000 tona rezanog duhana na kojega nije plaćen porez. Ilegalno tržište rezanog duhana čini već 80% ukupne potrošnje pa se kampanjom HUP-a, usmjerenom na podizanje razine svijesti krajnjih potrošača te drugih građana, želi ukazati na sve društvene implikacije kupovine takvog duhana koja, kako tvrde, čini nesagledivu štetu društvu, ugrožava radna mjesta i stvara nelojalnu konkurenciju poslodavcima koji pošteno rade i podmiruju svoje obveze.
- Financijska vrijednost nelegalnog poslovanja, neregistrirane djelatnosti, kao i područje neprijavljenog rada radnika u RH iznosi oko 30% BDP-a, a pridodamo li tome i 100 milijuna eura od potrošnje rezanog duhana na koji nije plaćen porez, a odlazi u džepove osoba ili skupina nerijetko povezanih i s trgovinom ljudima, drogom ili pranjem novca, jasno je da je potrebna bolja koordinacija nadležnih tijela u suzbijanju takve sive ekonomije u čemu i HUP nudi svoju pomoć i podršku - kazao je na konferenciji za novinare glavni direktor HUP-a Davor Majetić.
Osim njegova negativnog utjecaja na gospodarstvo, švercani duhan se do preprodavača prevozi i čuva u svakakvim uvjetima, od prljavih automobilskih guma, zahrđalih branika... do starih bačava, i nije prošao nikakvu kontrolu zdravstvene ispravnosti ni kvalitete, što su danas potvrdili i u Carinskoj upravi, u kojoj kažu kako su na vrijeme prepoznali trend takvih nelegalnih radnji. U pojačanim akcijama carine samo u prva tri mjeseca ove godine zaplijenjeno je 23,3 tone duhana, gotovo jednako kao u čitavoj lanjskoj godini, kada je zaplijenjeno 26,3 tone, kazao je ravnatelj Carinske uprave Zlatko Grabar.
Država je po tome samo u 2014. izgubila 15 milijuna kuna, samo po pitanju trošarina, a od nje bi se “na crno” proizvelo 26 milijuna komada cigareta i utržilo 27 milijuna kuna.
Čak 67% zaplijenjenih cigareta i duhana oduzeto u unutrašnjosti Hrvatske, a 33% na vanjskim granicama s BiH, Srbijom i Crnom Gorom. Najviše ih je, čak 40% oduzeto u cestovnom prometu, a švercaju se čak i u poštanskim paketima.
U Carinskoj upravi kažu kako je podrijetlo duhana najčešće od domaćih proizvođača u RH koji proizvedene viškove ne prijave sukladno propisima već ih ilegalno prodaju trgovcima za preprodaju na tržnicama ili za direktnu prodaju pojedincima. Zaplijenjeni duhan je trenutno uskladišten, a onaj za kojega sanitarne i ostale kontrole pokažu da je ispravan prodat će se.
Kazne za prekršitelje kreću se od 10 tisuća pa do 2 milijuna kuna ako je u pitanju pravna osoba, odnosno od 5 tisuća do 100 tisuća kuna za odgovornu osobu u pravnoj osobi i za fizičku osobu, dok ih kazneno djelo nedozvoljene trgovine može koštati i godinu dana zatvora.
>> Zbog šverca duhana Slovencu izgorio automobil
Cigarete su preskupe, pa sve vise pusaca kupuje duhan i sami motaju cigarete.Tako mogu pusiti istu kolicinu cigareta za pet puta manje novca.Nikakva reklamna kampanja, niti represivne mjere carine i policije nece dati nikakve rezultate, jer je cijena cigareta skoroo europska, a primanja pusaca niti trecina europskih.Sverceri rezanog duhana su ionako nezaposleni, pa im je to jedini izvor prihoda od kojeg nece odustati bez obzira na prijetnje.