Junaci iz sjene

Često sretnemo pacijente za čiji smo se život borili, a oni nemaju pojma tko smo

anesteziolog
Foto: Petar Glebov/PIXSELL
16.07.2014.
u 10:48

Na posao u KB Dubrava anesteziologinja Ana Brundula došla je u 7 sati, pola sata kasnije zamijenila je na operaciji kolegicu iz noćne...

Na posao u KB Dubrava anesteziologinja Ana Brundula došla je u 7 sati, pola sata kasnije zamijenila je na operaciji kolegicu iz noćne. Netom je iz anestezije probudila pacijenticu, zvao ju je vaskularni kirurg, zatim je odjurila na poziv s oralne kirurgije. U međuvremenu se na drugom kraju bolnice srušio pacijent koji je došao na pregled pa su je zvali na reanimaciju. Do 16 sati spasila je nekoliko života, bez jela, pića, odmora. Takav je radni dan anesteziologa, specijalista koje većina pacijenata ne upozna, ali i ne zna da su upravo oni ti koji se brinu doslovno za njihov život.

Kako kaže njezina kolegica dr. Bibiana Vitković, na hodniku će vidjeti pacijenta za kojeg su se borili, a on nema pojma tko su, nije ih čuo, vidio...

Nedostaje ih u nizu europskih zemalja u kojima mogu posao naći već sutra, i to za neusporedivo veće plaće. U Hrvatskoj ih manjka godinama. Upravo su oni specijalisti koji najviše odlaze otkad smo postali članicom Unije, a bez njih, da tako kažemo, sustav krahira. Oni su liječnici koji omogućuju bezbolnu operaciju, da se nakon zahvata probudite, a potom i oporavite sa što manje patnje. Njihov posao u slučaju kakvog dogovorenog zahvata koji dakle nije nikakav hitni slučaj i trauma, započinje obradom pacijenta o čijem zdravlju prikupljaju što više informacija.

Uloga tijekom operacije

– Moramo znati u kakvom je pacijent stanju jer s anesteticima utječemo na cijeli sustav. Prije zahvata ne smije jesti ni piti jer, ako povrati, taj bi sadržaj mogao ući u pluća. Prvo dajemo sedativ, stavljamo braunilu im kada uđemo u dvoranu, stavljamo manžetu za tlak, EKG, ovisno o pacijentu sve što treba. Tada slijedi uspavljivanje, to je najstresniji dio jer nikad ne znate kako će organizam reagirati, čovjek može biti alergičan na neki lijek, može doći do pada tlaka... – opisuje anesteziologinja Vlasta Merc. Tijekom cijele operacije prate stanje pacijenta, rad srca, disanje, nadoknađuju izgubljenu krv, tekućinu, moraju pratiti što radi kirurg. Nakon zahvata opet se oni brinu o pacijentu. Posebice u slučaju težih slučajeva koji završe na intenzivnom liječenju.

– Intenzivno liječenje znači konstantnu prisutnost uz pacijenta liječnika i sestara, kontinuirani monitoring i opetovane preglede – objašnjava dr. Ivana Tudorić Đeno. Njihovo je obrazovanje cjeloživotno – operira se puno više nego prije, novi zahvati, tehnologija je naprednija, a sve to iziskuje konstantno učenje. Danas se, primjerice, i karcinom dojke operira u regionalnoj anesteziji, izbjegava se potpuno uspavljivanje radi zdravlja pacijenta.

– Možemo čovjeku operirati pojedini dio tijela, a da je pacijent budan i da ga ne boli. Štogod možemo, nastojimo napraviti u regionalnoj anesteziji jer poslije pacijenti odmah mogu jesti i piti i rizici su manji. Također, regionalnom anestezijom možemo osigurati praktički bez bolova prva 24 sata, a to su oni najgori sati nakon operacije – objašnjava anesteziolog Miroslav Župčić dodajući da uvijek poštuju volju pacijenta. A pacijenti o kojima se brinu su, kako kaže dr. Bibiana Vitković, od nula do sto godina.

Predanost liječnika

Ona se, među ostalim, brine o onima najmanjima. To je pak još jedna posebnost ove specijalizacije jer je, objašnjava, dječji metabolizam brz, stoga se puno brže nego kod odraslih događaju i sve promjene.

– Ne smije se zaboraviti da zdravstvo u Hrvatskoj počiva na iznimnoj predanosti i želji za znanjem hrvatskih liječnika. Mi se nadamo da će taj naš entuzijazam biti prepoznat i da će država osigurati da ne odemo van – poručila je dr. Ada Barić. Jer, kako kaže njezina kolegica dr. Tudorić Đeno, aparate netko može donirati, liječnike za timski rad ne može.

>>Iznimnim zahvatom liječnici spasili život dječačiću od 47 dana

Komentara 13

TO
tomokaro
11:05 16.07.2014.

Bio sam na Šalati i trebao napraviti pregled kod anesteziologa i čekao ičekao bio sam 29 na redu i došao na red u 15 sati.Doktorica za to vrijeme nije imala pauzu i kad sam ja došao upitao sam je odmah sa vrata.Doktorice da ponovno birate bi li izabrali ovaj poziv?Ona spremno odgovori: Bih, ja volim taj posao.Onda sam se stvarno uvjerio da je meni prelijepo raditi u uredu i da se sa njom nebih mjenjao. Svaka joj čast!

Avatar airbizz
airbizz
11:08 16.07.2014.

najveća nagrada je pomoći nekome.nemam potrebe za dokazivanjem.mediji imaju potrebu da se netko dokazuje da imaju što pisati osim reklama.

LE
LeonardS
11:14 16.07.2014.

Ja sam bio već na granici u blaženstvu a zašto sam ostao na ovom , ne zaboravljam ni jednoga na čelu sa dr Zvonimirom Lovrićem i njegovom ekipom, doktore hvala ti

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije