Odšteta obiteljima žrtava

Država će dati milijune za ubijene u Sisku ‘91.

vladimir milanković
Foto: Davor Javorović/Pixsell
19.01.2016.
u 08:19

Obitelji S. Martinovića država će platiti 660.000 kuna. On je jedna od 24 žrtve zločina za koji je Vladimir Milanković dobio 10 godina zatvora

Milijune kuna odštete mogla bi država isplatiti žrtvama ratnih zločina u Sisku, za koje je, po zapovjednoj odgovornosti, u prosincu  2013. osuđen Vladimir Milanković (na fotografiji), ratni zamjenik načelnika Policijske uprave Sisak.  On je osuđen na osam godina zatvora zbog smrti 23 sisačka civila i jednog ratnog zarobljenika u 1991., te nezakonito pritvaranje i mučenje desetak civila. Kasnije mu je Vrhovni sud kaznu "podebljao" na deset godina zatvora. A nastavak tog procesa su brojne tužbe obitelji žrtava koje traže odštetu.

Tako je prije nekoliko dana, 15. siječnja, Općinski sud u Sisku presudio kako Republika Hrvatska mora isplatiti ukupno 660.000 kuna odštete trima članovima obitelji Stanka Martinovića, koji je iz svoje kuće u Novom Selu, nedaleko Siska, odveden 23. rujna 1991. od strane četvorice uniformiranih osoba.  Nestanak i ubojstvo Martinovića, radnika u Željezari Sisak, također je bio sastavni dio optužnice i presude protiv V. Milankovića.

Po 220.000 kuna dobit će tako supruga Zahida te sinovi Dobrivoje i Radivoj, a koji su u postupku pred sudom svjedočili o Stankovu odvođenju. Neke od počinitelja znali su iz viđenja, a na suđenju Milankoviću utvrđeno je kako su to bili pripadnici pričuvnog sastava Policijske uprave Sisak. Dobrivoje je u vrijeme nestanka oca imao 11 godina, dok je stariji Radivoj 1994. otišao u Hrvatsku vojsku te je ranjen u akciji Oluja. Rečeno im je tog dana kako će im oca vratiti za pola sata, no tijelo pokojnog Stanka nađeno je 27. listopada 1991. u Savi u Bosanskom Šapcu, s prostrijelnom ranom na glavi. I dan danas pokopan je na groblju u Bosanskom Šamcu, ispod križa s inicijalima S.M., a novac od odštete obitelj će iskoristiti i kako bi prenijeli posmrtne ostatke oca u njegovo rodno mjesto za što do sada, ističu,  nisu imali novca.

Obitelj Martinović i ranije je pokušala tužiti državu, pozivajući se  na Zakon o odgovornosti za štetu uzrokovanu od pripadnika oružanih i redarstvenih snaga tijekom Domovinskog rata, no tužbe su im odbačene, jer je sud tumačio kako je riječ o ratnoj šteti. No pravomoćna presuda protiv Milankovića sada ide njima u korist. To je u svojoj preudi i navela sutkinja Sanda Navara Sladović, a ističe isto i odvjetnik obitelji Luka
Šušak.

"Građanski sud vezan je uz kazneni sudski postupak i pravomoćna presuda mora se poštivati. Stoga je sada puno lakše ostvariti odštetu, kad postoji presuda u kaznenom postupku. Ranije je sud to tumačio kao ratnu odštetu i odbacivao tužbe, no sada je to preinačeno u ratni zločin, temeljem presude protiv Milankovića.  Ja zastupam još neke obitelji žrtava iz Milankovićeva slučaja, pa očekujemo slične presude" – rekao nam je zagrebački odvjetnik Luka Šušak.

Obzirom je Vladimir Milanković proglašen odgovornim za smrt 24 osobe, te mučenje dodatnih desetak jasno je da buduće tužbe Republiku Hrvatsku mogu koštati i desetak milijuna kuna. Država će morati isplatiti te novce, a praksa je dosadašnja bila da ih onda potražuje od osuđenika, u ovom slučaju Vladimira Milankovića.

>> 'Nisam 1991. bio u Sisku. Lagao sam zbog boljeg statusa branitelja'

Komentara 165

Avatar onaj koji uskoro dolazi
onaj koji uskoro dolazi
08:38 19.01.2016.

lipo,lipo a kad ce Hrvati i od koga dibiti odstete..?

Avatar onaj koji uskoro dolazi
onaj koji uskoro dolazi
08:42 19.01.2016.

i srbima koji su sudjelovali u agresiji triba poslat racune za odstete ako ne ide imaovina na bubanj..heheehh

Avatar Panonicus
Panonicus
08:48 19.01.2016.

Nek im plati Srbija iz buduće reparacije.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije