Ministarstvo graditeljstva pustilo je u javnu raspravu prijedlog Zakona o subvencioniranju stambenih kredita u kojem su navedene sve mjere na koji način država namjerava pomoći građanima da lakše dođu do prvog stana ili kuće, odnosno do većeg stambenog prostora, kao i uvjeti koje korisnici moraju ostvariti da bi dobili te subvencije.
Država planira, kako se navodi u prijedlogu Zakona, subvencionirati oko 1000 kredita, ukupno vrijednih oko 750 milijuna kuna.
Oni koji dignu stambeni kredit imaju pritom povoljnost da im se za najmanje 1,2 posto smanji bankovna efektivna kamatna stopa (EKS) u prve četiri godine otplate kredita, odnosno da EKS iznosi najviše 3,95 posto na godišnjoj razini.
Korisnik subvencija u prve četiri godine plaćat će banci samo polovicu mjesečnih obroka, a drugu će joj polovicu plaćati država preko Agencije za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN), i to godinu dana unaprijed.
Ako je podnositelj zahtjeva ili član njegove obitelji invalid s tjelesnim oštećenjem većim od 50 posto, rok subvencioniranja kredita produljit će se za još godinu dana.
A kako bi država potakla demografsku obnovu zemlje, za svako živorođeno dijete u razdoblju subvencioniranja kredita, subvencioniranje će se produljiti za dodatne dvije godine.
U Ministarstvu procjenjuju da će ovim modelom subvencioniranja korisniku pomoći u otplati stambenog kredita za najmanje 6,66 posto ukupnog iznosa kredita za razdoblje od četiri godine.
No pritom će i država, računaju, imati koristi od toga jer će se prodajom kuća ili stanova koje će kupiti korisnici subvencija po osnovi PDV-a i poreza na promet nekretnina u državni proračun sliti oko 95 milijuna kuna.
Za subvencioniranje stambenih kredita u državnom proračunu za 2017. na računu APN-a osigurano je 35 milijuna kuna.
Subvencioniranje kredita odobravat će se za kredite za čije je dobivanje zahtjev podnesen nakon stupanja na snagu ovoga Zakona poslovnoj banci koja na tržištu daje kredite za kupnju stana ili kuće po najpovoljnijim uvjetima i u skladu sa zakonom. APN će nakon javnog prikupljanja ponuda odabrati poslovne banke čiji će krediti biti subvencionirani.
Oni koji žele subvencije za stambene kredite, zahtjev za to podnosit će zajedno sa zahtjevom za stambeni kredit poslovnoj banci. Zahtjev za subvencioniranje kredita pritom mora sadržavati ime, prezime, prebivalište i osobni identifikacijski broj korisnika kredita te iznos kredita koji se traži i rok njegove otplate.
Uz dokumente koje traži banka, korisnik mora priložiti i kopiju osobne iskaznice, dokaz o utvrđenom tjelesnom oštećenju, predugovor, odnosno ugovor o kupoprodaji stana ili kuće za čiju kupnju traži odobravanje kredita, kopiju zemljišno-knjižnog izvatka, odnosno kopiju akta za građenje ili uporabu građevine u kojoj se nalazi stan ili kuća koju namjerava kupiti te izjavu ovjerenu kod javnog bilježnika da ni on ni njegov bračni ili izvanbračni drug nemaju u vlasništvu stan ili kuću ili da u vlasništvu imaju samo jedan stan ili kuću koju prodaju radi kupnje većeg stana ili kuće za potrebe vlastitog stanovanja.
Oni koji dobiju subvencije morat će pak potpisati ugovor u kojem će među ostalim stajati da ne smiju dati u najam stan ili kuću za čiju su kupnju dobili kredit, a obvezat će se i da moraju prijaviti prebivališta na adresi kupljenog stana ili kuće u roku od 30 dana od dana stupanja u posjed te nekretnine. Zakon o subvencioniraju stambenih kredita trebao bi stupiti na snagu do kraja prve polovice 2017.
>> I Rumunji nas prestigli po kupovnoj moći, lošiji od nas još su samo Bugari
U članku je zaboravljeno napomenuti da je poreznom reformom porez na promet a prvu nekretninu povećan s 0 na 4%. Dakle, najprije plati, a onda će ti plemeniti Kuščević nešto od toga kroz godine vratiti. Osim toga, uobičajilo se da se ovakve velikodušnosti ukinu nakon godinu dvije. Tako je npr. 2006 kamata na stambeni kredit za prvu nekretninu ulazila u poreznu olakšicu. Ovo je ukinuto 2009 pa svi koji su ili potaknuti kupiti nekretninu ostali su po tom pitanju kratkih rukava. U uređenim zemljama oštećeni bi tužili državu i dobili odštetu. Kod nas to nitko nije ni pokušao.