Za uloženih pet kuna uz dosta sreće i spretnosti možete dobiti skupocjeni smartphone vrijedan nekoliko tisuća kuna - moguće je to u takozvanim stacker aparatima ili grabilicama koji su postavljeni u brojnim šoping centrima diljem Hrvatske. No, za te aparate nije potrebno odobrenje Ministarstva financija, odnosno Porezne uprave, kao u slučaju priređivanja drugih igara na sreću, iako se za mali uloženi iznos može dobiti bogata nagrada.
Isto tako, za stackere se ne plaća godišnja koncesija od 10.000 kuna, koliko se plaća za ostale aparate za igru na sreću, poput poker automata, iako oba automata mogu igraču donijeti bogate nagrade u robi i novcu. A prema procjenama ljudi iz branše priređivača igara na sreću, stackera je u Hrvatskoj postavljeno oko 2500. Svaki takav aparat vrijedan je oko 3000 eura. A da se na njih plaća koncesijska naknada, državni proračun bi bio bogatiji za 25 milijuna kuna godišnje.
Porezna nema podatke
Naši sugovornici upozoravaju da se takozvani stackeri u kojima igrač ubaci nekoliko kuna ili žeton i onda dobije priliku da iz jednog pokušaja zgrabi nagradu - a nagrade su od plišane igračke do elektroničkog uređaja - moraju tretirati kao svi ostali aparati za igre na sreću za koje je potrebno odobrenje i za koje se plaća koncesija. Upozoravaju i na Kazneni zakon koji jasno kaže u članku 237. da onom tko sebi ili drugom pribavi imovinsku korist bez odobrenja nadležnog tijela, javno priredi, obavi ili promiče igre na sreću prijeti zatvor do tri godine.
U Poreznoj upravi Ministarstva financija kažu pak da nemaju podatke o broju takozvanih stackera jer nemaju zakonske obveze da za takvu vrstu automata izdaju odobrenja. Navode i da ti automati nigdje u svijetu nisu razvrstani u automate za igre na sreću pa tako ni u Hrvatskoj u kojoj su, ističu, Zakonom o igrama na sreću izrijekom navedene sve vrste igara na sreću. U Poreznoj upravi kažu da stackeri u Hrvatskoj ne potpadaju ni u zabavne automate jer iz same definicije Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne samouprave zabavni automat je automat koji ne može ostvarivati dobitak u novcu, stvarima ili pravima. To je objašnjenje pak čudno jer onda nije jasno zašto se stackeri ne tretiraju kao automati za igre na sreću jer se njima može ostvariti dobitak u vrijednim stvarima. No, u Poreznoj upravi ističu da su stackeri u Njemačkoj poznati kao “robni automati” te priznaju da se u njima za određeni uloženi novac dobije ekvivalent u robi - plišane igračke, razni predmeti za uporabu...
Automati ‘iz usluge’
U Poreznoj upravi kažu i da vlasnici stackera ne plaćaju koncesiju jer to pozitivni zakoni Republike Hrvatske ne propisuju te da vlasnici takvih automata “iz usluge” plaćaju poreze i ostala javna davanja - PDV, porez na dohodak, porez na dobit, mirovinske i zdravstvene doprinose - kao obrti ili trgovačka društva. Stoga u Poreznoj navode i da nadzor navedenih obrta ili trgovačkih društava koji imaju stackere tretiraju kao i sve ostale porezne obveznike kada je u pitanju porezni nadzor.
>>Prihvaćen rebalans proračuna, ipak se neće oporezivati dobici od 750 kn
Ako vam smeta konoplja, marica, duhan, koka, alkohol itd.. zabranite i kocku to je isto smeće ko i prije navedeno! Ne mislite samo na zaradu!!