ALARMANTNO

Epidemija sifilisa! Zbog rizičnog seksa na liječenju 40 oboljelih

seks
Foto: Thinkstock
1/3
Autor
Sonja Hoffman
02.09.2010.
u 09:30

Podmukla bolest je u nas još rijetka, no Zavod ipak bilježi porast broja zaraženih. Testiranje je za sve tajno i anonimno

Broj Hrvata oboljelih od sifilisa, spolno prenosive bolesti za koju većina vjeruje da je iskorijenjena s pronalaskom penicilina još 40-ih godina prošloga stoljeća, u porastu je. Stručnjaci iz Hrvatskoga zavoda za javno zdravstvo upozoravaju da svake godine otkriju nekoliko slučajeva više, a lani je dijagnosticirano čak četrdesetak oboljelih od te podmukle infekcije koja, ne liječi li se, može završiti i smrću.

Čir koji prolazi sam

– Porast smo zapazili u nekoliko posljednjih godina, a kako se testiranja osim na Zavodu mogu obavljati i u privatnim ordinacijama, oboljelih je vjerojatno i više – upozorio je dr. Mario Sviben, voditelj Službe za mikrobiologiju.

Riječ je, ističe, o vrlo podmukloj bolesti koja izaziva brojne simptome, što donosi teškoće u pravodobnu dijagnosticiranju i liječenju, a time i sprečavanju njena širenja.

– Kad uzročnik sifilisa, bakterija treponema, pri spolnome odnosu uđe u organizam kroz oštećenu kožu ili sluznicu, oboljeli prve simptome može zapaziti tek poslije 90 dana – ističe dr. Sviben.

Najkarakterističniji je simptom tvrd i bezbolan čir na spolovilu koji pacijenti često zanemaruju jer spontano prolazi u mjesec dana, ali i sitan točkast crveno-ružičast osip na trupu, dlanovima i tabanima.

– Pacijenti međutim ne znaju da bakterija treponema i dalje napada organizam, a bolest napreduje i nesmetano se širi – objasnio je dr. Sviben i dodao da kada bolest uđe u posljednju fazu, oko 40 posto oboljelih razvije teške komplikacije.

– Riječ je o komplikacijama srčanožilnog sustava, a organski sustavi u tijelu oštećuju se zbog jakog imunološkog odgovora organizma na uzročnika – ističe dr. Sviben.

Najčešće se širi...

Bolest se najčešće, upozorava voditeljica Službe za epidemiologiju HZJZ-a, prof. Ira Gjenero Margan, širi među onima spolno rizična ponašanja, a posljednjih godina zabilježene su i manje epidemije sifilisa u spomenutim skupinama. U Hrvatskoj je, ističe prof. Margan, bolest još relativno rijetka, no Svjetska zdravstvena organizacija upozorava na porast oboljelih.

– Besplatno i anonimno testiranje može se obaviti na svim zavodima za javno zdravstvo ili u savjetovalištu za HIV – istaknula je prof. Margan.

Ključne riječi

Komentara 35

OB
-obrisani-
14:01 02.09.2010.

lisnjak slažem se

LO
loza
12:47 02.09.2010.

nigdje ne piše da se prenosi i običnim dodirom.

OB
-obrisani-
11:05 02.09.2010.

onaj tko u životu zna izabrat cure, onaj tko je vjeran svojoj ženi i ona njemu nema šanse za ovakve bolesti a svi oni koji su nezasitni bolje od bolesti i ne zaslužuju liberalni način života vodi uvijek u propast

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije