Estonija podržava ulazak Hrvatske u schengensku zonu, izjavio je danas u Zagrebu estonski predsjednik Toomas Hendrik Ilves istaknuvši da je za to potrebno dobro se nositi s problemom migrantske krize što je Hrvatska, kroz koju je prošlo 600.000 izbjeglica i migranata, pokazala da može.
– Mi čvrsto podupiremo Hrvatsku na tom putu (u schengensku zonu) – kazao je Ilves, koji boravi u službenom posjetu Hrvatskoj, nakon sastanka s hrvatskom predsjednicom Kolindom Grabar-Kitarović.
Osvrnuvši se na migrantsku krizu, izrazio je divljenje Hrvatskoj zbog načina na koji se nosila s tim problemom. Po njegovim riječima, sporazum Turska-EU, kojim bi se trebao zaustaviti priljev migranata u Europu, je "korak u pravom smjeru".
– Hrvatska je učinila ogromnu stvar u tom pogledu i kada razgovaramo o Schengenu... kada imate krizu koja je vezana za migracije, onda je zaista imperativ da se dobro nosite s tim problemom kako biste ušli u schengensku zonu – rekao je Ilves.
Predsjednica Grabar-Kitarović rekla je da schengenski sustav jamči slobodu kretanja, ali i sigurnost te da postati dio tog prostora nije samo simolično za Hrvatsku. – To će koristiti našem gospodarstvu, građanima, ali i sigurnosti – kazala je.
Zahvalni smo Estoniji na pomoći i potpori u hrvatskom prilagođavanju schengenskom sustavu i nadamo se da ćemo u daljnjoj suradnji uspjeti nadići i premostiti još one elemente koje Hrvatska treba izgraditi i koji će biti sve veći izazov kada je riječ o broju migranata kada pristižu u EU, ali za koje vjerujem da ih možemo ispuniti u vrlo kratkom roku – naglasila je Grabar-Kitarović.
Ona je izrazila žaljenje zbog suspenzije schengenskog sustava i rekla je kako se nada da će se uskoro ponovno provoditi te da će se ukloniti žičana ograda između Hrvatske i drugih zemalja.
Što se tiče gospodarskih i odnosa između Hrvatske i Estonije, predsjednici su se složili da ima puno prostora za njihovo unapređenje.
Ilves je predsjedničinu inicijativu Jadran-Baltik-Crno more ocijenio dobrodošlom kazavši da se u tom kontekstu zaista može više postići u odnosima između dviju zemalja.
– Trebamo više učiniti da bismo osnažili gospodarske odnose. Što se tiče IT-a, mislim da naše poslovne zajednice mogu pokrenuti suradnju upravo na tom području zato što smatram da su velike mogućnosti za obje strane – kazao je dodajući da veliki potencijal za suradnju među ostalim vidi u digitalizaciji, s čim se složila i hrvatska predsjednica.
– Držim da postoji ogroman prostor za širenje naše gospodarske suradnje kako u području izgradnje infrastrukture, tako i u području povezivanja hrvatskih i estonskih luka, a posebice Rijeke i Tallinna, tako naravno i u intermodalnom infrastrukturnom povezivanju, energetskoj suradnji i digitalizaciji prostora srednje Europe i EU općenito – rekla je Grabar-Kitarović istaknuvši da će tome pridonijeti inicijativa Baltik-Jadran-Crno more .
Naglasivši da je Estoniju bila prva u digitalizaciji u EU-u te da je u IT sektoru postigla ogroman napredak, predsjednica je izrazila uvjerenje da će tijekom posjeta estonskog predsjednika biti postavljen temelj za suradnju između hrvatskih i estonskih tvrtki kako bi se iskoristila estonska iskustva, što je Hrvatskoj neophodno za razvoj konkurentnosti, industrije, ali i za borbu protiv korupcije te povećanja učinkovitosti državne uprave i lokalne samouprave.
Hrvatska predsjednica i njezin estonski kolega nastavit će razgovore na radnoj večeri. Ilves će se u utorak, drugog dana posjeta Hrvatskoj, sastati s premijerom Tihomirom Oreškovićem i održati predavanje "Europa na raskršću" na zagrebačkom sveučilištu.
>> Hrvatska među zemljama EU s najslabijim tempom zapošljavanja
LJepa pametna i jos cista HRVATICA bravoooo predsjednice