Promjena modela upravljanja javnih poduzeća, mjerenje rada učinka državnih službenika i uvođenje sustava vrednovanja u pravosuđu tri su teme o kojima će zastupnici Narodne stranke - reformisti uskoro pokrenuti interpelacije u Saboru, a potom i predložiti svoja zakonska rješenja za svaki od prijedloga.
Potporu će, kaže zastupnik te stranke Petar Baranović, zatražiti od svih klubova i saborskih zastupnika kojima će uskoro uputiti i otvoreni poziv da podrže interpelacije. Žele da se raspravlja o njihovoj ideji da se u javnim poduzećima koje država ne može privatizirati uvede austrijski model upravljanja. To znači, kažu, da država kao vlasnik postavlja ciljeve, a da se menadžment bira na međunarodnom natječaju. – Poduzeće bi vodili ljudi koji nisu politički postavljeni i koji bi se birali na temelju vlastitih referenci. Mogu biti i stranci i ovisno o rezultatima bili bi i nagrađeni za svoj rad – kaže Baranović.
Odluka izvlačenjem imena iz šešira
Država bi kao vlasnik imenovala nadzorni odbor od 12 članova, među kojima bi bili predstavnici vlasti, oporbe i struke. Svake bi godine jedan član nadzornog odbora odlazio, a tko bi bio taj koji napušta odbor, doslovce bi se odlučivalo izvlačenjem imena iz šešira. To je jedini način da se ne zna unaprijed tko ide, a tko ostaje, čime se, drže Reformisti, uništava i korupcija.
Osim novog modela upravljanja javnim poduzećima, Reformisti bi uveli mjerenje rada i učinka državnih službenika.
– Konačni cilj bio bi da država ima pravo svake godine otpustiti pet do deset posto najlošijih činovnika i tako omogućiti da se sustav obnavlja. Mi ćemo razraditi i kriterije, a dobrodošle su i sve sugestije iz državne uprave – kaže zastupnica Reformista Natalija Martinčević.Model ocjenjivanja, dodaje, treba pronaći i za pravosuđe. Međutim, suci su ti koji, drže u Reformistima, to moraju uvesti sami među sobom bez upletanja izvršne vlasti. Krajnji je cilj protočnost sustava, jer bi ga svake godine pet do deset posto najlošijih napuštalo.
>>Kosor i Josipović ga 'otkantali', a Čačić tvrdi: Sve su opcije još otvorene
>>'Prijevremeni izbori pokazali su da vrijedimo više nego pokazuju ankete'
To znaci nitko ne napusta jer se kod nas 5-10 % ionako umirovi.