Udruga gradova digla se na noge zbog mini porezne reforme kojom Vlada rasterećuje plaće, ali lokalna samouprava gubi ukupno 1,8 milijardi kuna, i od Vlade traži dvanaest konkretnih mjera kojima bi se nadomjestio gubitak prihoda.
Preko leđa građana
U udruzi gradova, potvrdio nam je predsjednik Željko Turk (HDZ), razmišljali su i o građanskom neposluhu tako da gradovi iz protesta prema Vladi uskrate svoje temeljne funkcije, ali time bi naštetili samo građanima, preko čijih će se leđa, ionako, prelomiti teret izmjena poreza na dohodak. Gradovi, naime, u prosjeku gube od 8 do 12 posto bruto iznosa svojih proračuna, a kompenzacijske mjere države, kako tvrde u Udruzi gradova, iznose tek 395 milijuna kuna. Da bi pokrili proračunske rupe, redom ili uvode ili povećavaju prireze, krešu plaće zaposlenih u iznosu od 5 do 10 posto, neki će i otpuštati, a povećavat će i iznose komunalnih naknada! Zbog toga su gradovi odustali od svojevrsnog štrajka, ali u Udruzi gradova inzistiraju da ih Vlada počne tretirati kao partnere kada je riječ o izmjenama zakona koji se tiču gradova, općina i županija. Udruga gradova, među ostalim, traži da se poveća porez na kuće za odmor s tri na pet posto, povećanje dopuštene stope poreza na potrošnju na pet posto, da se određeni dio PDV-a raspodijeli lokalnoj samoupravi, da se iz državnog proračuna isplaćuju plaće zamjeniku gradonačelnika iz redova manjina...
– Vlada nas je dovela pred gotov čin! Evo, samo u Zaprešiću, u kojem sam gradonačelnik, gubimo 12 milijuna kuna. Smanjenjem plaća i materijalnih prava uštedjet ćemo do dva milijuna, a još nam nedostaje deset. Smanjivat ćemo i socijalna prava te podići komunalnu naknadu – kaže Željko Turk.
U SDP-ovoj Koprivnici, koja je jedna od rijetkih oaza bez prireza, razmišljaju o uvođenju toga nameta. To je vrlo delikatna stvar po SDP, koji u Koprivnici vlada od 2001., jer je slogan "grad bez prireza" uvijek bio važnim dijelom njihovih izbornih kampanja. Neslužbene procjene govore da bi zbog odluke "njihove" Vlade gradski proračun nagodinu mogao biti "kratak" i do 12 milijuna kuna, ali gradonačelnica Vesna Želježnjak jučer je kazala kako su to naklapanja.
– Ne raspolažemo podacima na temelju kojih bismo to točno izračunali. Zamolili smo Poreznu upravu da nam pomogne, ali ona to nije željela učiniti. Zbog toga ćemo čekati da vidimo kakva će situacija biti u prvim mjesecima iduće godine. Ako dođe do gospodarskog rasta, što očekujemo, prirez nećemo uvoditi – izjavila je ona. I SDP-ova Rijeka ostaje bez 50 milijuna kuna, ali uz kompenzacijske mjere države smanjit će se na 30 milijuna. Ipak, ni Riječani neće proći bez bolnih rezova. Kresat će se plaće u gradskoj upravi te proračunskim korisnicima, smanjit će se novac za obrazovanje, sport, kulturu...
Zagreb bez 840 mil. kuna
Hoće li se dizati cijene komunalnih usluga i prirez, zasad se ne zna. Karlovac iduće godine ostaje bez 20 milijuna kuna, a gubitak će se namaknuti dizanjem prireza sa 12 na 14 posto, smanjivanjem plaća i otpuštanjem zaposlenih. Neće biti ni božićnice ni regresa, porast će i komunalna naknada. Poskupjet će i smještaj djece u produženom boravku sa 100 na 150 kuna. Grad Zagreb ostat će bez 840 milijuna kuna (690 milijuna od poreza na dohodak i 150 milijuna od prireza), odnosno 12 posto proračuna. Ured za financije računa da će im država kompenzirati oko tristo milijuna kuna, a prijedlog proračuna za 2015. godinu, umjesto na povećanju prihoda, temeljili su na rezanju rashoda. Prema prvom nacrtu proračun bi trebao biti tanji za 450 milijuna kuna, a ukinuti su uglavnom razvojni projekti (gradnja cesta, vodovoda, kanalizacije) i novac za europske projekte. U Zagrebu su obećali da neće dizati cijene usluga i namete, a neće ni smanjivati plaće zaposlenima u gradskoj upravi.
Prirez uvodi i Donja Stubica, i to u iznosu od 10 posto jer će izgubiti od 600 do 700 tisuća kuna, što na njihov proračun od 10 milijuna kuna nije malo. Prirezom će namaknuti oko 900.000 kuna.
– To je katastrofalan zakon. Samo nas žele ugasiti, pa tko preživi, preživi – kaže gradonačelnik Senja Darko Nekić.
surađivali: Hrvoje Šlabek, Tamara Opačak Klobučar, Velinka Buljan, Mladen Mandić, Iva Vidović Pocrnić
>> 'Vlada ne razumije jedinice lokalne samouprave. Ne trebaju im kompenzacijske mjere'
Da li je lokalna samouprava razmišljala malo o rezanju svojih troškova, svojih plača, svojih uhljeba i svega ostalog. Svima u zemlji je došla voda do grla samo politici i političarima nije. Oni i dalje žive kao bubreg u loju. Još malo pa neče biti niti za njih.