Dva specijalna helikoptera hitne helikopterske medicinske službe od rujna će biti na raspolaganju svim građanima republike Hrvatske, priopćeno je danas iz Ministarstva zdravlja.
Riječ je o četveromjesečnom pilot-projektu kojem je cilj ušteda vremena, ali i resursa s obzirom na to da helikopteri hitne pomoći mogu slijetati na neuređene i iznimno zahtjevne terene, čime se postižu znate uštede u odnosu na dosadašnji medicinski prijevoz.
Vojne helikoptere koji su dosad prevozili unesrećene od sada će zamijeniti hitna helikopterska služba koja će uz pomoć odgovarajuće opreme moći odmah započeti s pružanjem pomoći unesrećenima. Voditelj pilot-projekta HHMS doc. dr. sc. Miljenko Bura istaknuo je da korištenje nenamjenskih helikoptera u medicinske svrhe nije prihvatljivo.
– Iako su vojni piloti spasili brojne živote i ulažu velike napore u kriznim situacijama, na čemu smo im izuzetno zahvalni jer rade odlično u vrlo teškim uvjetima, korištenje isključivo nenamjenskim helikopterima nije adekvatno i ne smije biti trajno rješenje ni prema EU standardima. Ti helikopteri nemaju mogućnost pružanja značajnijih medicinskih usluga jer za to nisu ni predviđeni niti opremljeni. Ovim projektom želimo hitnu medicinsku pomoć učiniti dostupnijom i kvalitetnijom, ali i postići znatne financijske uštede – objasnio je Bura.
Važnost projekta naglasio je i ministar zdravlja Siniša Varga koji smatra da će hitna helikopterska medicinska služba prvi put u ravnopravan položaj staviti građane koji žive na otocima i u prometno slabije povezanim ruralnim sredinama.
– Upravo je dostupna i kvalitetna zdravstvena usluga ono što kroz reformu želimo omogućiti svim građanima Republike Hrvatske. Uvjeren sam da će pilot-projekt postaviti kvalitetne temelje za trajnu uspostavu HHMS-a u Hrvatskoj kako bismo i u ovom segmentu zdravstvene usluge bili na razini standarda zemalja EU – istaknuo je Varga.
Helikopteri leteće hitne pomoći polijetat će iz svojih baza na otocima Krku i Braču, a medicinski dio posade činit će liječnik i medicinski tehničar s velikim iskustvom u hitnim intervencijama. Ovakav oblik medicinske pomoći prva je uvela Njemačka još 1970.
>>Helikopteri hitne pomagat će stanovnicima udaljenih otoka
>>Prva 'leteća hitna pomoć' registrirana u Hrvatskoj polijeće iz Osijeka
Ovi helikopteri mogu puno toga, osim što ne mogu letjet izvan svog radnog vremena. Dakle treba paziti da se ne razboliš ili stradaš van njihova radna vremena.