Iz Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje na čijem čelu je Siniša Varga tvrde kako je inzulin i dalje dostupan svim bolesnicima, jer postoje dva "dugodjelujuća inzulinska lijeka koji su međusobno zamjenjivi" od kojih je jedan još uvijek na Osnovnoj listi lijekova.
Priopćenje HZZO-a prenosimo u cijelosti:
"Posljednjih dana svjedoci smo vrlo neobjektivnog pisanja medija koji šire paniku među oboljelima od dijabetesa, uvjeravajući ih da su ostali bez svoje terapije zato što je nakon referiranja cijena lijekova inzulin detemir (proizvođač Novo Nordisk) prešao iz Osnovne na Dopunsku listu lijekova Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO).
Istina je da se na tržištu nalaze dva dugodjelujuća inzulinska lijeka koji su međusobno zamjenjivi jer se ne razlikuju u terapijskoj indikaciji i primjenjuju se u potpunoj istoj populaciji bolesnika, uključujući djecu i trudnice.
Od 2000. godine na svjetskom tržištu nalazi se inzulin glargin (proizvođač Sanofi) i danas je najpropisivaniji inzulinski pripravak na svijetu, te predstavlja tvz. zlatni stardard kao terapija u liječenju dijabetesa.
Inzulin glargin nalazi se na Osnovnoj listi lijekova HZZO-a, uvršten je po cijeni koja je dogovorena između proizvođača i HZZO-a, a koja je niža od cijene istog inzulina u referentnim zemljama.
Drugi dugodjelujući inzulin detemir, nakon referiranja cijena prešao je od 3. veljače 2014. godine na Dopunsku listu lijekova iz razloga što nositelj odobrenja (proizvođač) nije htio prihvatiti referentnu cijenu, te se sada preko udruga pacijenata i medija uvjerava bolesnike kako im je HZZO oduzeo mogućnost liječenja i nametnuo doplatu lijeka od 23 kune.
Prava istina je da je proizvođač taj koji nije prihvatio nižu cijenu iz samo njemu poznatih razloga. Sve su farmaceutske tvrtke upoznate s postupkom referiranja cijena i uvjeti su bili isti za sve, te HZZO ne može niti jednoj tvrtki pogodovati na način da za nju vrijede drugačija pravila. Stoga je nerealno očekivanje da će se neki lijek vratiti na Osnovnu listu lijekova po posebnim pravilima i cijenama samo zbog pritiska javnosti i medija. Napominjemo da je osim detemira na Dopunsku listu lijekova prešao još 161 lijek kao rezultat postupka referiranja cijena koji se za sve provodi isto, bez izuzetka."
Lijek detemir predstavlja terapijsku paralelu lijeka glargin koji se nalazi na Osnovnoj listi. Detemir se u Hrvatskoj i ranije propisivao nešto rjeđe od lijeka glargin. Ni u kom smislu pacijenti koji ne mogu ili ne žele plaćati doplatu za lijek detemir neće biti oštećeni ukoliko, uz konzultaciju liječnika, promijene terapiju. Trenutno u Hrvatskoj detemir koristi oko 16 % (jedna šestina) oboljelih od dijabetesa na inzulinskoj terapiji, te s obzirom na mogućnost korištenja inzulinskog lijeka na Osnovnoj listi, nije korektno tvrditi da je bilo tko od pacijenata u opasnosti.
Napominjemo kako je postupak pregovora HZZO-a i kompanije Novo Nordisk o vraćanju inzulina detemir na Osnovnu listu lijekova u tijeku."
>>Inzulin ipak besplatan? Proizvođač levemira poslao ponudu
>>Šok-lista: 162 lijeka više nisu besplatna, plaća se i najtraženiji inzulin
Žalosno je što od sutra dugodjelujući inzulini(Levemir,Lantus) uz dopusnko osiguranje poskupljuju na 100kn po pakiranju,a do sada je dopunsko osiguranje pokrivalo trošak inzulina ili se plaćala naknada od 20kn za inzilin ://