Nakon Mirele Holy, i HDZ predlaže interpelaciju o radu Vlade zbog uloge Vlade u provedbi zakona i strateških dokumenata oko istraživanja i eksploatacije ugljikovodika u Jadranskom moru.
HDZ-ovci smatraju da Vlada svojim neodgovornim ponašanjem nije osigurala sve uvjete za provođenje zakonitog i transparentnog postupka za snimanje 2D seizmičkih podataka kao i za raspisivanje prvog javnog nadmetanja za izdavanje dozvola za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika.
- Vlada je pokazala otvorenu nebrigu za Jadran i očuvanje morskog okoliša raspisivanjem prvog javnog nadmetanja čiji je obuhvat u suprotnosti sa strateškim dokumentima prostornog uređenja te izdavanjem dozvola za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika u Jadranu bez prethodno provedene strateške procjene utjecaja na okoliš koja uključuje i prekogranične konzultacije. Vlada nije predložila donošenje više ključnih strateških dokumenata te zakonodavnog okvira kojima bi se stvorile pretpostavke za izgradnju održivog energetskog sektora i time osigurala hrvatskom gospodarstvu i građanima sigurnu i dostatnu opskrbu energijom, a sve u skladu s načelima okolišne, gospodarske i društvene odgovornosti. Okvirni plan i program istraživanja i eksploatacije ugljikovodika, koji nije propisan niti jednim strateškim dokumentom i zakonom, ne može zamijeniti ove strateške dokumente koje donosi Hrvatski sabor – objašnjavaju HDZ-ovci u svom zahtjevu.
Vlada nije donijela potrebu Strategiju gospodarenja mineralnim sirovinama, Strategiju upravljanja morskim okolišem i obalnim područjem, Strategiju održivog razvitka Republike Hrvatske, a ni Državni plan prostornog razvoja.
- Donošenje navedenog Prostornog plana, uz pretpostavku da će njime biti planirano istraživanje i eksploatacija ugljikovodika na Jadranu, preduvjet je za izdavanje lokacijskih dozvola za postavljanje bilo kakvih platformi, pa nam nije jasno kako Vlada misli bez toga potpisati ugovore s koncesionarima – pita HDZ-ov Branko Bačić te dodaje kako nije donesen niti Zakon o sigurnosti pri odobalnom istraživanju i eksploataciji ugljikovodika kojim je nužno regulirati minimalne zahtjeve za sprječavanje velikih nesreća tijekom istraživanja i eksploatacije ugljikovodika na moru.
- Upitnim i krajnje neodgovornim držimo što je ova Vlada vodeći ubrzano cijeli ovaj postupak izgubila iz vida činjenicu da Hrvatska u ovom trenutku nije dovoljno opremljena ni osposobljena za slučajeve većih akcidenata na moru koji bi mogli nastati uslijed istraživanja i eksploatacije ugljikovodika – upozorava Bačić te podsjeća da se cijeli postupak otvaranja prvog javnog nadmetanja za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika na Jadranu temeljio na donošenju svega nekoliko zakona i odluka tijekom 2013. i 2014. godine te izmjene i dopune strateških dokumenata prostornog uređenja Hrvatske kojima je planirano samo istraživanje, ali ne i eksploatacija. Osim toga, tim zakonima i odlukama je predviđeno da se ugljikovodici mogu istraživati izvan teritorijalnog mora, odnosno 22 kilometra od obale, a u ovom slučaju Vlada ne poštuje uvjete koje je sama propisala pa istraživanje i eksploataciju koja nije predviđena dozvoljava u teritorijalnom moru, odnosno samo 10 kilometara od obale i šest kilometara od otoka.
- Postavljamo pitanje iz kojeg zakona je Vlada sebi dala za pravo raspisati taj natječaj kad temeljni dokument to ne dozvoljava. Vlada je izdala dozvole za istraživanje i eksploataciju i bez prethodno provedene strateške procjene utjecaja na okoliš i bez prekograničnih konzultacija sa susjednim državama temeljem ESPOO Konvencije. Dakle, Hrvatska nije susjednu Italiju, Sloveniju i Crnu Goru obavijestila da bi mogle imati ozbiljne posljedice za okoliš zbog čega bi se cijeli postupak izrade Strateške procjene utjecaja na okoliš mogao produljiti do kraja godine – dodaje Bačić. Podsjeća da je ravnateljica Agencije za ugljikovodike objavila kako bi Hrvatska na temelju ovoga mogla godišnje zarađivati milijardu kuna.
- Taj prihod je šezdesetina prihoda od turizma, pa kad na vagu stavimo taj prihod od milijrdu kuna i rizik, postavlja se pitanje je li bilo opravdano ući u ovaj projekt – pita Bačić i dodaje i kako se taj prihod od milijardu kuna temelji na cijeni nafte od 83 dolara po barelu, a danas je ta cijena 56 dolara, što znači da bi prihod bio još manji.
HDZ-ovci koji podnose ovu interpelaciju smatraju da je Vlada Republike Hrvatske, provodeći ubrzano, nezakonito i netransparentno postupak seizmičkog istraživanja Jadrana, prvog javnog nadmetanja te izdavanja dozvola za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika na Jadranu, pokazala nebrigu za očuvanje mora i morskog okoliša, minorizirala ulogu Hrvatskoga sabora u definiranju politika te uskratila lokalnoj razini i žiteljima priobalnih županija, gradova i općina mogućnost samostalnog odlučivanja o razvojnim prioritetima.
Zato traže da Vlada bez odgode obustavi sve postupke koji se provode temeljem provedenog Prvog javnog nadmetanja za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, napravi sveobuhvatnu analizu rada svih tijela državne uprave u postupku davanja odobrenja za provođenje seizmičkog istraživanja Jadrana i Prvog javnog nadmetanja za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika te utvrdi tko je odgovoran za nezakonitosti i netransparenosti u provedbi navedenih postupaka.
- Nije nam jasno zašto se Vlada toliko žuri ako planira poštivati zakone – zaključio je Branko Bačić.
>> Holy pokreće interpelaciju i traži odgovornost Vrdoljaka
Ljudi čuvajmo naše prirodne ljepote, kad ih uništimo, kasno je. Ako turizam uništimo, za nas više nema izlaza.