Priziv savjesti ginekologa kad je riječ o pobačaju uvelike je uzeo maha po hrvatskim bolnicama: priznaju da pobačaje na zahtjev žene ne rade na brojnim ginekološkim odjelima.
Šalju ih svećeniku?
Pobačaj je u Hrvatskoj legalan, službeno se odvija u 32 ustanove, no sve je teže dostupan jer su žene sve češće prepuštene osobnim uvjerenjima pojedinih liječnika o kojima u tom trenutku ovise, čime im se direktno ugrožava pravo na zdravstvenu uslugu. Nerijetko su pritom ponižavane i omalovažavane zbog svoje odluke, u ordinaciji im se sugerira da se jave svećeniku itd., pokazalo je istraživanje Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje (CESI). Kruna je svega da im država zaštitu ne pruža jer nema nikakvih zakonskih sankcija za ovu mogućnost.
Istraživanje je pokazalo da pobačaje ne rade u četiri bolnice: u Kninu, Požegi, Našicama i Vinkovcima, a prethodno je jedan portal objavio da na KB Sveti Duh prekide trudnoća ne obavljaju od 7. travnja.
Riješit ćemo to kroz nacionalni registar ustanova
Siniša Varga
Iz kninske su bolnice odgovorili da pobačaje na zahtjev ne obavljaju od kolovoza 2013. jer su se svi ginekolozi pozvali na priziv savjesti kad je riječ o tom zahtjevu pa žene upućuju u druge bolnice. Ni vinkovačka bolnica ne radi pobačaje, a žene iz njihove županije, poručuju im, zahvat mogu napraviti u bolnici u 20 kilometara udaljenoj bolnici u Vukovaru. U požeškoj se bolnici pobačaji radi – na lokaciji Pakrac. U našičkoj bolnici žene na pobačaj upućuju u KB Osijek ili OB Virovitica. U Svetom Duhu jučer nam nisu stigli odgovoriti na upit obećavši to za danas.
– Nitko nije za pobačaj, ali ne može ga se zabraniti. I ne može se dogoditi da bolnica ne to ne radi, makar platila honorarno vanjskog izvršitelja. Žena u protivnom može tužiti – kaže ginekolog dr. Dubravko Lepušić iz KBC “Sestre milosrdnice”.
Činjenica da je ravnatelj ustanove u kojoj se liječnici pozivaju na prigovor savjesti mora organizirati tim koji ga radi nema nikakvu snagu jer nikakve sankcije nisu propisane za slučaj da tima nema. To je uvelike išlo na ruku struji koja zaziva zabranu pobačaja, a trend koji jača u Hrvatskoj mogao bi pogodovati ilegalnim pobačajima i svim posljedicama koje oni nose.
Prijaviti Ministarstvu
Problema su svjesni u Ministarstvu zdravlja pa s ravnateljima bolnica razgovaraju o načinu na koji bi se ženama osiguralo neometano pravo na pristup pobačaju. Žene koje su s tim u vezi naišle na nepravilnosti u bolnici pozivaju da ih prijave Ministarstvu.
– Riješit ćemo to kroz nacionalni registar ustanova – kaže Varga. Ministarstvo će sugerirati HZZO-u da pri izradi registra djelatnosti pojedinih bolnica obuhvati i podatke o tome koje bolnice pobačaje rade, a koje ne. Od bolnica će se pritom tražiti da naprave standarde operativnih postupaka od prijma do otpusta, a priziv savjesti pismeno vode u dosjeu svakog liječnika.
Nikome se ne uskraćuje pravo na zdravstvenu uslugu. Pobačaj nije zdravstvena usluga. Zdravstvo pruža usluge liječenja, a standardni pobačaj nije liječenje, jer zdrava trudnoća nije bolest. Isto tako, ni standardna plastična kirurgija nije liječenje, kao što liječenje nije ni umjetna oplodnja zdravih osoba.