Vučedol, ljudi koji su na ovim prostorima živjeli prije oko 5 tisuća godina, točnije od 3000. do 2500. godina prije Krista.
Svatko imao svoj tanjur
– Vučedolci su bili znatno ispred svoga vremena. Do novih saznanja dolazimo iz godine u godinu, s time da treba znati da smo dosad istražili samo 10 do 15 posto te iznimno bogate kulture koja se prostire na 13 današnjih država – kaže ravnateljica muzeja Mirela Hutinec. O značaju i veličini nalazišta u Vučedolu kod Vukovara govori i to da je na tome lokalitetu prije 5000 godina živjelo oko 2000 ljudi, što je za ono doba bilo ravno današnjim megalopolisima. Arheološka istraživanja dokazala su da su Vučedolci već u to vrijeme uveli neke standarde kojih se držimo i danas: živjeli su u uređenim naseljima i obiteljskim kućama koje su imale po tri prostorije. Bile su namještene i s ognjištem.
– Vučedolci su prije 5000 godina imali vrata širine 80 centimetara, poznavali su i neke mjere, tako da je raspon na tkalačkom stroju iznosio jednu stopu, odnosno 26,5 centimetara – objašnjava Hutinec. Već su tada razlikovali lijevu i desnu obuću i tako ih i pravili. U obiteljskim kućama imali su više od 20 vrsta različitih vrsta posuđa, a za objeda svatko od ukućana jeo je iz svoga tanjura. Imali su i teretna kola s četiri kotača, bavili su se stočarstvom i poljoprivredom te iznimno razvijenom metalurgijom. Imali su serijsku proizvodnju sjekira, što je potvrdio pronalazak ostave s 50 vučedolskih sjekira koje su težile od 921 do 923 grama. Razlikovali su šest zviježđa, a poznati su po tome i što su prema zviježđu Orion napravili i prvi kalendar od 365 dana.
Foto: Marko Mrkonjic/Pixsell
– Uvijek se govorilo da su stare civilizacije u Egiptu i Mezopotamiji bile iznimno napredne, a da je u to vrijeme u Europi bilo kameno doba. Vučedolska kultura pokazuje da to nije tako. Prema mnogim nalazima, vučedolska kultura bila je zapravo mnogo naprednija od spomenutih – ističe Hutinec.
Manje je poznato da su i Vučedolci, kao i ostale indoeuropske kulture, zbog nekih razloga žrtvovali ljude.
Ne znaju se razlozi žrtvovanja
– Ne znamo točan razlog žrtvovanja, ali našli smo više tragova. Tako je još 1985. godine otkriven grob s ostacima osam tijela. Dva tijela, muško i žensko, bila su u istaknutijem položaju, a oko njih su bila tijela šest žena starih od devet do pedesetak godina. Pretpostavljamo da su otrovani i da su svi umrli u istom trenutku. Također, na nalazištu Gradac kod Vučedola u četiri odvojene rupe pronašli smo tijela muške i ženske osobe, ostatke jelena, poznate Vučedolske golubice i ostatke petero djece stare do četiri godine. Pretpostavljamo da je razlog žrtvovanja bilo paljenje nove peći – kaže kustosica muzeja Mirna Crnković.
Foto: Marko Mrkonjic/Pixsell
>> Vučedolska golubica iz 3D printera putuje svijetom
Kako nemaju veze! Pa Vukovar je hrvatski!