Nestalan porezni okvir, a ponajviše česta promjena pravila poslovanja bez savjetovanja s industrijama na koje te promjene utječu, najveće su prepreke investicijama u Hrvatskoj. Tu je i otpor prema "autsajderima", objasnio je Kenneth Merten, američki veleposlanik u Hrvatskoj, na tradicionalnom ručku Američke gospodarske komore. Prilično je zbunjujući otpor prema strancima, kazao je, za zemlju koja dočekuje milijune turista.
– Državna imovina, uključujući tvrtke u državnom vlasništvu, iznosila je 2013. godine 68 posto BDP-a, što je postavilo Hrvatsku na peto mjesto po vrijednosti državnih sredstava u Europi. Državne tvrtke posluju loše i zahtijevaju velike podrške poreznih obveznika. Subvencije i Vladina jamstva opterećuju proračun. Očekivalo bi se da će takva situacija izazvati pritisak na početak reformi, ali to se ne događa i čini se da država i dalje istiskuje privatni sektor. Javni je sektor sveprisutan! – poručio je veleposlanik istaknuvši kako se čini da većina zaposlenih ovisi o državnom sektoru ili direktno za njega radi, dok privatni sektor koji stvara nove vrijednosti ostaje u manjini.
Veleposlanik je pozvao državu da konkurentnom privatnom sektoru omogući da prodiše, zaposli ljude i proračunu omogući tako potrebne prihode. Zato smatra da sve snage treba usmjeriti na jačanje privatnog sektora. Merten je pohvalio zakone o strateškim investicijama i ugljikovodicima te uspostavu Agencije za investicije i konkurentnost, ali je naglasio da to nije dovoljno jer Hrvatska i dalje nije ulagački dovoljno atraktivna. Da bi istaknuo zaostajanje Hrvatske za zemljama u regiji, napomenuo je da su Poljska, Slovačka i Letonija imale istu situaciju kao i Hrvatska, ali su 2000. napredovale. Zajedničko im je što su provodile reforme, i to odlučnu privatizaciju, uspostavu učinkovitog pravnog sustava, striktne financijske regulacije, moderan porezni sustav i spuštanje birokratskih pragova za ulazak stranih poduzeća.
>> Kenneth Merten: SAD neće tako skoro ukinuti vize za hrvatske građane
Pa kaj je ovaj stricek pobenavil? Ak poslovi ne idu drzavnim firmama kak bu ju druskani izvlacili peneze iz javnog sistema u privatni dzep?