Udruga dragovoljaca Domovinskog rata iz Benkovca upozorila je da su u tijeku deložacije nekoliko obitelji hrvatskih branitelja i ratnih vojnih invalida iz njihovih domova. Među njima su i Željko Katuša i Dalibor Klobučar, koji su primili rješenje o deložaciji.
Riječ je o dvojici maloljetnih branitelja, koji su bili spremni dati svoje živote za ovu zemlju 1991. da bi im se to 2014. vratilo tako da moraju iseliti na ulicu s malom djecom. U slučaju Dalibora Klobučara, riječ je o stanu od 40 četvornih metara u kojem živi sa suprugom i troje djece – rekao je predsjednik udruge Nedjeljko Genda na konferenciji za medije koja je upriličena u prosvjedničkom šatoru u Savskoj 66. Istodobno s deložacijama benkovačkih branitelja, u Parizu je 20. listopada održana 8. skupština donatora Regionalnog programa stambenog zbrinjavanja, gdje je odobren novi projektni prijedlog u Republici Hrvatskoj. Riječ je o petom do sada odobrenom projektu, izgradnji višestambenog objekta za trajno zbrinjavanje 21 obitelji korisnika stambenog zbrinjavanja – upravo u Benkovcu. Vrijednost ovog projekta iznosi 1,4 milijuna eura: donacije iznose milijun eura, dok ostatak u omjeru 25 posto od ukupne vrijednosti projekta sufinancira Republika Hrvatska, koju su predstavljale pomoćnica ministrice vanjskih i europskih poslova, Vesna Batistić Kos i predstojnica Državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje, Mirela Stanić Popović. Ondje, međutim, nema mjesta za hrvatske branitelje.
– Možda je Milanović s Planom 21 mislio riješiti 21 obitelj, ali o kojim je to obiteljima riječ, o kojim braniteljima se radi? Možda trebamo promijeniti osobne karte, možda nacionalnost, pa bismo bili i stambeno zbrinuti! Ovdje je riječ o regionalnog programu stambenog zbrinjavanja s ciljem trajnog rješavanja stambenih potreba najugroženijih kategorija "izbjeglih i interno raseljenih osoba". Na koga se to odnosi? Na nas HRVI i branitelje ili nekog drugog? Volio bih znati odgovor – kazao je Nedjeljko Genda, pa napomenuo kako je o situaciji prije 15-ak dana upozoren i ministar Predrag Matić, no do današnjeg dana o toj se problematici, otkriva, nije očitovao.
Genda je ponudio nekoliko mogućih scenarija kako bi se riješila ova mučna situacija. Benkovački branitelji najprije su voljni još jednom kontaktirati resorno ministarstvo, ali posegnut će i za drugim rješenjima. Dođe li do deložacije, mi smo spremni, kao i 1991. godine. Budemo li iseljavali iz naših stanova, valjda ima još ovakvih šatora, mi ćemo dignuti jedan takav i u Benkovcu. Lako je za nas, važno je da se zbrinu djeca: najstarije dijete gospodina Klobučara ima šest godina. Mi branitelji spremni smo izaći i na autoceste, nije problem zaustaviti problem, a možda jednom naiđu naši ministri, možda naiđe i premijer – kazao je Nedjeljko Genda, kojeg je podržao i predsjednik Udruge stopostotnih ratnih vojnih invalida Đuro Glogoški.
– Naravno da se radi o velikom problemu jer su sredstva za stambeno zbrinjavanje stradalnika Domovinskog rata i hrvatskih branitelja smanjena, a istodobno se provodi regionalni program gdje će biti zbrinuti svi oni koji su, mogu reći, sudjelovali u agresiji na RH ili su napustili RH tijekom Domovinskog rata. Jasno je da na sve to najveći utjecaj ima hrvatsko Ministarstvo vanjskih poslova. Kako je moguće da hrvatske institucije sudjeluju u tome da agresori budu stambeno zbrinuti i nagrađeni iz proračuna RH, iako su digli ruku na hrvatski narod? Mi to nećemo prihvatiti, kao ni deložacije, naročito kad je riječ o HRVI i njihovim obiteljima – kazao je Đuro Glogoški koji je sve deložirane branitelje pozvao u šator u Savskoj 66, u novootvoreni Prvi veteranski centar hrvatskih branitelja, gdje su uvijek dobrodošli.
Ne razumijem priču "bio sam branitelj - danas deložacija". Sumnjam da deložacija ima veze s činjenicom da si bio branitelj. Dapače danas ima i previše ljudi kojima prijeti deložacija. Uostalom zašto je njegova tužna priča tužnija od svih drugih tužnih priča ove države.