Epidemija debljine u vrtićima i školama

Međimurci su bili najtanji, a sad su sve deblji

10.04.2013., Prelog - Ucenici srednje skole Prelog mjerili su tezinu svojih vrsnjaka te rezultatima zakljucili da je problem pretilosti sve prisutnij
Foto: Vjeran Zganec-Rogulja/PIXSELL
09.03.2016.
u 20:42

Za više od 200 djece od četiri do sedam godina u Međimurskoj županiji sastavit će se program tjelovježbe

Svako četvrto dijete u Hrvatskoj ima veću težinu od preporučene, a prema rezultatima mjerenja na sistematskim pregledima debelo je njih 13,66 posto, dok 25,8 posto djece u osnovnim školama ima veću težinu od preporučene. Polovica će, upozoravaju liječnici, ostati debela i kad odrastu.

Erasmus+Sport projekt

Međimurci i Zagorci bili su najniži, najtanji i najmanji, no posljednjih desetak godina u školama je sve više preuhranjene, pretile i debele djece. Glavni su uzroci sjedilački način života i prekalorična hrana – kaže mr. sc. Narcisa Slugan, rukovoditeljica djelatnosti školske medicine u Zavodu za javno zdravstvo Međimurske županije, u kojoj se podaci o težini uglavnom poklapaju s onima na državnoj razini.

Osim što se premalo kreću, djeci je danas dostupnija visokokalorična masna i slatka hrana, a i sve rjeđe borave na svježem zraku. Svaki treći učenik sedmog i osmog razreda te svaki peti učenik drugog razreda srednjih škola pred televizorom provede više od tri sata dnevno!

– Djeca i mladi trebali bi se kretati najmanje 60 minuta dnevno, a odrasli pola sata, i to svaki dan, a ne jedan dan, dva ili tri sata pa onda nekoliko dana ništa – ističe mr. sc. Slugan.

Djeca se, upozorava, ne smiju tjerati na dijetu.

– Djeca će u pubertetu izrasti i bitno je da im težina ne raste. Treba voditi računa o unosu kalorija i raznovrsnosti hrane. Vegetarijanstvo za djecu nije dobro jer su im za razvoj važni potrebni sastojci životinjskog porijekla –napominje.

Specijalisti školske medicine djeci savjetuju raznovrsnu hranu, da ne preskaču doručak, dnevno jedu od pet do šest obroka sa što više voća i povrća, izbjegavaju zaslađene sokove, slatkiše i grickalice, piju najmanje pet čaša vode na dan i dvije šalice mlijeka...

Djeci bi trebalo ograničiti gledanje televizije i sjedenje za računalom na najviše dva sata dnevno. Roditelji bi im u prehrani i tjelovježbi trebali biti pozitivan primjer.

Kako bi se smanjio broj pretile djece, Međimurska će županija u okviru programa Erasmus+ Sport i projekta “On the move”, vrijednog četiri milijuna kuna, pokušati podići svijest o potrebi fizičke aktivnosti i zdrave prehrane predškolske djece te njihovih roditelja. Predviđeni su sportski programi za 200 djece u dobi od četiri do sedam godina, od gimnastike i plivanja do atletike u Prelogu, Čakovcu, Murskom Središću i Nedelišću. Izradit će se set vježbe i slikovnica.

Vodeći problem

– Događa nam se epidemija debljine. Svaka druga odrasla osoba i svako treće dijete ima prekomjernu tjelesnu težinu i taj negativni trend moramo zaustaviti – upozorila je i epidemiologinja Renata Kutnjak-Kiš iz ZJZ-a.

Pretilost je jedan od vodećih javnozdravstvenih problema u dječjoj dobi.

>> Mali gubitak težine kod pretilih osoba donosi značajna poboljšanja 

>> Evo koje voće i povrće biste trebali jesti svaki dan da počnete gubiti kilograme

Komentara 3

Avatar EU MOJCA
EU MOJCA
22:02 09.03.2016.

Obzirom na odanost velikom vođi trebali su poslušat suprugin mu prijedlog o tanjim šnitama crnog kruha !

MU
munjaaa
08:03 10.03.2016.

Malo špekeca i puno gemišta formula za debljinu

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije