Andrej Plenković, HDZ-ov eurozastupnik, uoči intervjua u šali mi je pustio četvrtu epizodu Malog mista “Ko je više da?”, u kojoj se protagonisti hvale i natječu tko je više pridonio obrani “mista” u ratu. Tako nekako mu se i čini “nadmetanje” s predsjednikom Josipovićem tko je prvi reagirao u slučaju pomahnitalog Vojislava Šešelja. Plenković je objasnio da je ipak on prvi pokrenuo postupak za hitnu rezoluciju o – Šešelju u Parlamentu EU.
Vojislav Šešelj, otkad je pušten iz Haaga, divlja po Beogradu i zaziva ratnu ideologiju. Pokrenuli ste priču oko hitne rezolucije, a istodobno i predsjednik Josipović šalje pismo u Parlament. Možete li razjasniti te dvije inicijative?
Riječ je o dvije različite akcije. Zastupnici Europske pučke stranke (EPP – HDZ/HSS) žele čvrsto i brzo reagirati na Šešeljeve provokacije, šutnju Beograda, propust Haaškog suda, ali i na mlaki stav hrvatskih vlasti. Kao potpredsjednik Odbora za vanjsku politiku EP-a, na sastanku 17. studenoga otvorio sam temu optuženog ratnog zločinca Šešelja. Upozorio sam na njegovu ratnohuškačku retoriku i ponašanje nakon što ga je Haaški sud privremeno pustio na slobodu. Zatražio sam očitovanje Komisije, Vijeća i Europskog parlamenta. Nakon toga sam uz potporu HDZ/HSS-ovih zastupnika 18. studenoga u u Klubu EPP-a pokrenuo postupak za usvajanje hitne rezolucije, temeljem čl. 135. Poslovnika EP-a, na temu „Srbija: slučaj optuženog ratnog zločinca Vojislava Šešelja“. Inicijativu su podržali i brojni zastupnici EPP-a iz drugih država. Rezolucija o Šešelju uvrštena je kao jedna od samo tri hitne rezolucije na dnevni red plenarne sjednice EP-a 27. studenog u Strasbourgu. Cilj je vrlo precizno osuditi Šešeljevo ponašanje – i to odmah. Europski parlament ne smije prešutjeti Šešeljevo ponovno zazivanje ratne ideologije i projekta „Velike Srbije”.
A što je s Josipovićevom inicijativom?
Predsjednik Josipović svim našim zastupnicima u EP-u dostavio je pismo koje je uputio predsjedniku Haaškog suda Meronu i zatražio da se pokrene inicijativa na osnovi čl. 133. i 136. Poslovnika EP-a o raspravi koja bi vodila izradi „Deklaracije EP-a o potrebi nastavka politike širenja EU na načelima demokracije i odgovornosti država za sprečavanje politika koje vode novim sukobima i rušenju demokratskih standarda“. Tu je inicijativu prihvatio Tonino Picula (SDP) i on će zatražiti raspravu o usvajanju te rezolucije. I ta je inicijativa legitimna, može se podržati, ali je dugoročnija u proceduri dolaska na dnevni red EP.
Cijeli intervju s Andrejem Plenkovićem, HDZ-ovim zastupnikom u EU parlamentu, pročitajte u izdanju Večernjeg lista od ponedjeljka
>> Šešelj se pojavio kao jedan luđački element u regiji
>> Jadranka Kosor nezadovoljna mlakim reakcijama na Šešelja, traži donošenje Deklaracije
Josipovićeva politika je za Hrvatsku neovisnost pogubna kao i Šešeljeva!