HZZO će izmijeniti Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju kako bi pacijenti mogli nadoplatiti lijek na koji su navikli ili koji im je njihov liječnik prepisao, a bolničko ga povjerenstvo nije prihvatilo zbog malih bolničkih budžeta, otkriva Tatjana Prenđa-Trupec, v. d. ravnateljica HZZO-a.
Takva će zakonska mogućnost otkloniti apsurd u slučajevima poput onoga Zagrepčanke Lovorke Hančić, čije je svjedočanstvo u petak potreslo javnost.
Ta je majka petero djece prisiljena piti generički lijek od kojeg ima teške nuspojave, a ne daju joj originalni (Glivec) koji joj je prethodno koristio, i to zato što je skuplji.
Razlika u cijeni je četiri tisuće kuna i Hančići su molili da je sami nadoplate, ali nije im dopušteno.
Bili generici ili originali, sve lijekove s A liste pacijenti ne mogu nadoplatiti jer zakon propisuje da sve te lijekove u cijelosti pokriva HZZO.
Kako to rade u Norveškoj
– To ćemo mijenjati u idućih nekoliko mjeseci, vidjet ćemo još da li tako da bude jedna lista lijekova ili da se i lijekovi koji se sad ne mogu, ubuduće mogu nadoplatiti, kao što se mogu nadoplatiti lijekovi s B liste – kaže T. Prenđa-Trupec.
Glivec je lijek s A liste koji pacijentima inače propisuje bolnica – liječnik ga predloži, a bolničko povjerenstvo za lijekove ga potom odobri ili ne. S obzirom na to da su bolnički budžeti nedostatni i prenapregnuti, najčešće se ide na jeftiniju paralelu odnosno generički lijek, koji je, stalno se ponavlja, istog sastava i djelovanja i nema razloga da ga se ne koristi – osim ako kod pacijenta ne izaziva neke nuspojave ili ako ne postoje neke kontraindikacije, a one se moraju prijaviti.
– U Norveškoj, primjerice, obveza je liječnika da propisuje najjeftiniji lijek, dok je kod nas to samo preporuka, a pacijent ima mogućnost doplatiti lijek i to je onda puno učinkovitiji sustav – zaključuje Prenđa-Trupec.
Birokratski stav KBC-a Zagreb, koji tvrdi da trenutačno nijedan njihov pacijent s indikacijom za imatinib ne prima originalni lijek Glivec već određenu paralelu te da pravila vrijede jednako za sve, teško je shvatiti i nameće pitanje liječničke etike.
Bilo bi zanimljivo čuti što bi o tom pravilu zaključila Hrvatska liječnička komora, čiji predsjednik dr. Hrvoje Minigo već dugo govori da se pacijentima mora omogućiti nadoplata lijeka.
Zamjenski nisu isti
– Generički lijekovi imaju istu aktivnu supstancu kao original, ali ne može se reći da su 100 posto isti jer imaju i druge supstance i u iznimnim slučajevima na njih se može razviti preosjetljivost. Liječnik bi trebao moći propisati lijek koji je najbolji za pacijenta – poručio je dr. Hrvoje Minigo.
Bravo za tebe hrabra majko....Napokon da se i naša uspavana birokracija probudila iz (tko zna kojega) zimskog sna i donijela za tebe (i ostale) pravičnu odluku.....Treba se nadati da će ta izmjena zakona ići po kratkom postupku..