Hrvatski građani koji su od 9. lipnja podnijeli zahtjev za američku vizu još čekaju na njezino izdavanje. Razlog? Onaj koji bi se prije očekivao u nekoj manje tehnološki naprednoj zemlji. Naime, Amerikancima je zbog kvara na uređajima “pao” cijeli sustav za obradu biometrijskih podataka te zaustavio obradu i izdavanje viza za strance i putovnica za američke državljane u svim konzularnim predstavništvima u svijetu, pa tako i u Zagrebu. Gotovo 20 dana nakon kvara on još nije otklonjen, a pomoćni sustavi u Washingtonu pokušavaju sanirati situaciju i riješiti goleme zaostatke koji su u međuvremenu nastali.
Rade dan i noć
Kako su nam objasnili, pokvarila se oprema stara samo nekoliko godina, a nabavio ju je izravno State Department, bez posrednika. Posljednjih godinu dana pokušavali su je nadograditi, no sada će problematičnu opremu zamijeniti novom.
Nakon potpunog prekida rada 9. lipnja uspjeli su osposobiti pomoćni sustav koji radi na novijoj opremi te se preko njega pomalo počeli spajati s konzularnim uredima u svijetu i usklađivati biometrijske podatke, no zaostaci u neobrađenim zahtjevima golemi su, čak se nagađalo da ih je 700 tisuća, no to State Department opovrgava. U Washingtonu kažu da se na obradi i izdavanju viza radi danonoćno te da prednost pri obradi imaju hitni zahtjevi. Prošlog su tjedna u svijetu izdali više od 239 tisuća neuseljeničkih viza, a da je sustav funkcionirao normalno, izdali bi ih oko 540 tisuća. Sada je preko pomoćne opreme sa središtem u SAD-u povezano 85 posto svih konzularnih ureda – njih 165, a zagrebački je ured jedan od njih. Trenutačno, kažu nam iz zagrebačkog veleposlanstva, rade na zaostacima, no koliko točno građana još čeka vizu, nisu nam znali reći. Upozoravaju građane na to da – iako se prijave za vize opet primaju – cijeli postupak teče sporije i mole da uračunaju kašnjenje viza kad planiraju putovanje.
Neće ih biometrija
No nekima je to već i te kako poremetilo planove, primjerice, voditelju Ljudevitu Grguriću Grgi koji nije uspio dobiti vizu te zbog toga nije mogao otputovati u New York po priznanje za svoju radioemisiju.
Zanimljivo je kako SAD nema sreće ili pak krivo bira opremu za biometrijske provjere. Problem je bio i 2009. kada su trebale biti uvedene biometrijske kontrole putnika. No kako zračne luke u SAD-u nisu na vrijeme nabavile opremu, Kongres je, kao mjeru opreza, pooštrio kriterije za ulazak u program izuzeća iz viza, u koji Hrvatska neuspješno pokušava ući. Dotad je za izuzeće od viza trebalo imati manje od deset posto odbijenih zahtjeva, da bi tada spustili postotak na samo tri posto. Inače, hrvatski se postotak odbijenih viza vrti oko šest posto.
>> Treći put prijedlog zakona o ukidanju viza za SAD
A tko je kriv što je pao sustav za izdavanje novih registarskih pločica? S grbom ili bez grbe, hebe mi se... ali, ova državica koja se pompozno naziva "republika" opet pokazuje da je neozbiljnija od nekih bivših mjesnih zajednica