Nakon što se poznata kompanija Monsanto, jedan od najvećih proizvođača GMO sjemena u svijetu, pohvalila na svom blogu da će pomoći poljoprivrednicima s poplavljenih područja u Hrvatskoj, Srbiji te Bosni i Hercegovini na način da će im donirati sjeme kukuruza vrijednosti 445 tisuća eura te sjeme zelja, krastavaca i rajčica vrijednosti 75 tisuća eura reagirali su i u Hrvatskoj seljačkoj stranci.
Njihova europarlamentarka Marijana Petir upozorava da u Hrvatskoj nije dozvoljena sjetva GMO sjemena te proziva Ministarstvo poljoprivrede što nije reagiralo na Monsantovu objavu te provelo hitnu istragu o čemu je točno riječ.
- Bilo bi logično da Ministarstvo poljoprivrede ima detaljne informacije o čemu je riječ, da je stupilo u kontakt s Monsantom i pitalo ih o kakvoj je točno sorti sjemena riječ, kako će ono biti isporučeno...Samo tražimo da nadzor bude proveden - kaže Petir.
S obzirom da nemamo spoznaje jesu li hrvatski seljaci dobili spomenuto sjeme, i je li uopće riječ o GMO sjemenu Petir je, kaže, prošlog tjedna zatražila nadzor od Europske komisije kako bi se vidjelo je li došlo do kršenja zakonodavstva i kako bi se u konačnici zaštitili građani. Jer eventualna sjetva GMO sjemena bila bi, kaže, ne samo protuzakonita već i velika prijevara poljoprivrednih proizvođača jer bi bespovratno uništila hrvatsku poljoprivredu, seoska gospodarstva, turizam.
- Ako je Monsanto htio zaista pomoći trebao je ponuditi novčano pomoć- zaključila je Petir.
Cijeli slučaj na tiskovnoj konferenciji komentirao je i predsjednik HSS-a Branko Hrg. Pita se je li Vlada znala za ovaj slučaj?
-Z namo koliko nesposobnog ministra poljoprivrede imamo. Je l' ministar Jakovina uočio ovo, je l' znao o čemu se radi i što će poduzeti - pita Hrg. Osvrnuo se i na obnovu poplavljenih područja u Slavoniji. Kaže kako ona ide sporo i naglašava kako je oporba još za vrijeme donošenja Zakona o saniranju posljedica katastrofe na području Vukovarsko-srijemske županije govorila da ga na prate proračunska sredstva. Govoriti da će se rebalans proračuna provesti zbog sanacije štete u Županjskoj Posavini, naglašava Hrg, je ružno. To je, dodaje, zamagljivanje.
- Pravi problem nije Županjska Posavina već što nema gospodarske aktivnosti, reformi, nema želje i volje za reorganiziranjem javne uprave. Bez toga proračun će puknuti kaže Hrg.
Potez Marijane Petir više je nego opravdan. Bravo!