Hrvatska udruga poslodavaca obratila se Europskoj Komisiji nakon što je Vlada preko noći odustala od outsourcinga i odlučila oko 25.000 zaposlenih u pomoćnim djelatnostima prebaciti u novu megatvrtku koju će se osnovati do 2015.
Voditelj predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj Branko Baričević saslušao je HUP-ovce i potvrdio je da je cijelu problematiku već proslijedio Bruxellesu. Naime, Hrvatska se u Planu konvergencije koji je pripremila za Europsku komisiju odlučila za izdvajanje službi, a sličnu je ideju iznijela i u planu reformi. Stoga Baričević podsjeća da je Hrvatska preuzela obveze prema Europskoj komisiji u proceduri prekomjernog deficita i europskom semestru kroz koje EK prati strukturne reforme te da se tih obveza mora pridržavati. U HUP-u tvrde da je izdvajanje uslužnih djelatnosti u privatni sektor bilo najavljeno kao jedina ozbiljnija reforma državne i javne uprave te da je odabir modela spin offa tih djelatnosti u državnu tvrtku duboko neodgovoran prema svim poreznim obveznicima, bili oni poslodavci ili zaposlenici u javnom ili privatnom sektoru.
– Građani će i dalje dobivati lošiju i skuplju uslugu, a formiranjem nove državne megatvrtke s povlaštenim položajem na tržištu ugrozit će se postojeća privatna inicijativa i oko 10.000 radnih mjesta u privatnom sektoru – tvrde u Koordinaciji uslužnih djelatnosti pri HUP-u. Poslodavci upozoravaju da se, unatoč krizi javnih financija, Vlada svjesno odlučila na model izdvajanja kojim se štedi manje. Angažiranjem privatnih tvrtki, prema računici Vlade, godišnje bi se uštedjelo čak 400 milijuna kuna više nego modelom spin-offa.
>>Croatia osiguranje: 4 mil. smo jeftiniji, no HZZO je sam sebi dao posao s MORH-om
Izgleda da je nekom u HUP-u izmakao veliki posao sa državom. Šta ima EC da osnivanjem državne tvrtke, baš ništa. I kakve su to gluposti oko ugrođavanja malih u tom sektoru. Po tom bi Todorićmorao biti odmah zatvoren jer ugrožava male trgovce.