Odšteta od 13 milijuna eura koju moraju platiti, mogla bi se smanjiti na ukupno pet, ako Osijek, Beli Manastir, Vinkovci, Vukovar i Županja pristanu na nagodbu s austrijskim Strabagom i Saubermacherom. Slavonci su u posao s Austrijancima krenuli 2006. godine, nakon osnutka Javne ustanove za zbrinjavanje komunalnog otpada na području istočne Slavonije (ZOIS). ZOIS je, pak, dogovorio izgradnju regionalnog odlagališta otpada u Antunovcu kraj Osijeka za koje nikada nije zabijena niti lopata.
Spor su tri godine poslije pokrenuli Austrijanci nakon jednostranog otkaza ugovora. Stvar se "zakuhala" jer deponij nije mogao dobiti građevinsku dozvolu. Prihvaćanjem ponuđene nagodbe, Slavonci bi Austrijancima odštetu mogli isplatiti kroz tri rate. - Osijeku bi pripalo negdje oko 2,1 milijun eura. Gradsko vijeće će odlučivati o ovom prijedlogu jer slučaj još nije pravno završen. Ako taj spor izgubimo, to je silna obveza, a ako se nagodimo, to bi ju jako smanjilo - objašnjava osječki gradonačelnik Ivan Vrkić (na fotografiji).
"Nisam siguran da sam u pravu"
Slavonci imaju vremena do 8. prosinca kada bi trebali ponovno sjesti za pregovarački stol. Do tada bi, naime, gradska vijeća koja su osnovala ZOIS trebala odlučiti o ponuđenoj sudskoj nagodbi. - Ja sam za to da se ide u nagodbu zbog toga što se bojim i nisam siguran kako će sve to skupa pravno završiti. Kada to kažem, nisam siguran da sam u pravu. Tu odgovornost želim podijeliti s Gradskim vijećem - komentira čelnik Osijeka.
Osječanima bi prva rata na naplatu trebala "sjesti" do kraja travnja, a iznosila bi 1,5 milijuna eura. Sklapanjem nagodbe, pak, okončali bi se svi sudski postupci i izmirila potraživanja. Ako jedan od gradova zakasni s isplatom rate, pokrenut će se ovrha. - Više čovjek nije pametan tim više jer je Vrhovni sud predmet vratio ponovno Trgovačkom sudu. Sad je pitanje tko može ići na nagodbu. Svi pravni stručnjaci kažu da su gradovi u jako nepovoljnoj pravnoj situaciji - zaključuje Vrkić koji će o nagodbi razgovarati u petak na osječkom Gradskom vijeću.
>>Slavonski gradovi, za sada, ipak neće morati plati obeštećenje za neizgrađeni deponij
>>Je li Strabag uzimao mito i za odlagalište otpada u Slavoniji?
Nagodite se tako da date posao strancima kad vi ne znate,neka kazna udje u cijenu koštanja........smeće ne postoji, postoji samo upotrebljeni papir, plastika, željezo i bio-otpad.najtužnije je što najveći Hrvatski grad,Zagreb svaki dan baca milijune eura..... tigar i leopard su ubijali cijelog slona samo za jednu šniclu,željezni orpad, drugo ih nije interesiralo,samo to jest za zatvor,a nitko nema svijest o tome da ljudi na zapadu ne prave " smetlišta" nego ..tvornice za preradu otpada...