U Hrvatskoj se sada vodi gotovo 640 sudskih sporova zbog loših medicinskih ishoda, doznaje Vjesnik od Hrvoja Miniga, predsjednika Hrvatske liječničke komore, u čijoj je organizaciji proteklog vikenda više od 200 sudionika raspravljalo o tri važne teme za liječništvo – o osiguranju od profesionalne odgovornosti, o odgovornosti u obavljanju poslova sudsko-medicinskih vještačenja te o medijaciji.
>>Žena izgubila bebu jer je u bolnici nisu na vrijeme porodili
Potonje su zapravo izvansudske nagodbe (arbitraža) koje bi bez posljedica u velikom broju rješavale nastale sporove. To je u svijetu uobičajena praksa, kod nas zastupljena u obrtništvu i odvjetništvu, a mogla bi se uvesti i u zdravstvo u roku od godine.
Poznato je, piše list, da raste broj kaznenih postupaka protiv medicinskog osoblja (DORH nije dao podatak komori koliko ih je), da je riječ o teškim, mučnim i skupim postupcima koji blokiraju liječnike u profesionalnom smislu. Stoga treba mijenjati Zakon o zaštiti prava pacijenata, pravilnike o obrascu suglasnosti te izjave o odbijanju dijagnostičkog i terapijskog postupka.
A,zašto je tako?Oćete da vam ja kažem.Sad su doktori iz Šularive škole .Bez prakse.I kad je moja Kčer trebala se upusat u medicinu.Nije prošla.Nego su prošli sinovi i kčeri komunjara.I sad se čudimo zašto ti lječnici greše.Pa pogrešili su u poćetku.Kad su upisali medicinu.Trebali su biti bravari ili Inžinjer,a sad su doktori.I nesmeš mu ni reći da je lječnik.Nego mu moraš reči doktor.Makar to nije...