I dok je u kampu u Opatovcu situacija bila pod kontrolom, u 15-ak kilometara udaljenom Berkasovu, selu u Srbiji odakle izbjeglice najvećim dijelom ulaze u Hrvatsku, i dalje vlada kaotično stanje. Nove izbjeglice iz minute u minutu pristižu autobusima i vozilima taksija. U vrijeme našeg posjeta Berkasovu, tamo je bilo više od tisuću ljudi koji su čekali na ulazak u Hrvatsku. Na ulazu u Hrvatsku i dalje je postavljena policijska ograda, a pripadnici interventne policije formirali su živi zid prema izbjeglicama pokušavajući regulirati situaciju. Ulazak u Hrvatsku odvijao se kontrolirano i usporeno, odnosno puštale su se skupine od po 50-ak osoba koje su odmah išle prema autobusima koji su ih vozili do kampa u Opatovcu. Takva organizacija izbjeglicama nikako nije odgovarala pa je u trenucima kada se omogućavao ulazak dolazilo i do naguravanja s policijom.
Moglo se vidjeti i nekoliko osoba koje su se tijekom putovanja ozlijedile ili toliko iscrpile da im je pružena i liječnička pomoć odmah na prijelazu. Policija i aktivisti nevladinih udruga vodili su i računa o tome da ne dođe dio razdvajanja obitelji kao i da se prije reda omogući ulazak osobama koje su bolesne, invalidi... U nekoliko navrata izbjeglice su uzvikivale glasno "open, open" tražeći od policije da otvori ogradu i svima im omogući ulazak u Hrvatsku.
– Zašto nas ne puste da idemo dalje. Mi ne želimo ostati u Hrvatskoj, Želimo u Njemačku. Umorni smo, iscrpljeni i hladno nam je. Puno je ovdje i djece i žena koji moraju stajati i čekati, rekao nam je Ahmed iz Sirije. U Berkasovu su se i jučer mogli vidjeti srpski policajci, ali njihove zapovjedi nisu nikome jasne. Naime, oni su samo stajali sa strane i promatrali događaje ne čineći ništa. I dok je Ahmed s obitelji stajao i čekao ulazak kod ograde, neki od izbjeglica pokušavali su u Hrvatsku ponovno ući preko polja, vinograda i voćnjaka. Velika većina ipak nije uspjela u tome jer ih je policija vraćala. Izbjeglice se može vidjeti i kako sjede sa strane, objeduju, pripremaju se za prolazak kroz blato... Neki su sjedili i ispod postavljenih šatora čekajući otvaranje ograde, ali i odmarajući se. Najteže je bilo obiteljima s djecom koja su nervozna, gladna i plaču.
U Berkasovu je novost i da se izbjeglice više ne vozi gotovo do samoga prijelaza, kao svih proteklih dana, nego ih se ostavlja na oko 2,5 kilometra na cesti. Policija na tome mjestu zabranjuje prolazak svim autobusima i vozilima osim onih koji dobivaju službene propusnice. Dalje ne mogu ni novinari ako nemaju, kako nam je rekao srbijanski policajac, propusnice izdane od Komesarijata za izbjeglice. Ljubazno nam je dao i broj gdje se one mogu ishoditi, ali kada smo ga nazvali, žena nam je ljubazno rekla da je riječ o pogrešnom broju i da ih tijekom cijeloga dana zovu novinari. Uz put, kojim hodaju izbjeglice, postavljeni su i šatori nevladinih udruga i srbijanskog Crvenoga križa gdje im se dijeli hrana, napitci, voda... Na jednome od njih nudi im se i besplatan wi-fi. Mogla se vidjeti i postavljena karta kako da dođu do granice i Opatovca, koliko je udaljenost, gdje ih čekaju autobusi... Karta je bila ispisana na engleskom i arapskom jeziku. I srbijanske, ali i hrvatske vlasti, trebaju zabrinuti informacije medija koje najavljuju kako iz Preševa, grada na jugu Srbije gdje izbjeglice dolaze iz Makedonije, prema Hrvatskoj tijekom dana kreće val od oko 9.000 ljudi. Svi bi oni na granici mogli biti već tijekom noći.
>> Sve priče o izbjeglicama čitajte u našem specijalu Izbjeglička kriza
Zatvarajte granicu Boga Vam vasega.