Split za zdravstvenu skrb svojih građana izdvaja samo jednu kunu po stanovniku iz svog proračuna, Varaždin ne izdvaja ništa, Rijeka i Osijek plaćaju 54, odnosno 51 kunu po osobi, dok Zagreb u prosjeku za zdravstvo izdvaja 250 kuna po stanovniku – najviše u državi.
Te i brojne druge usporedbe na što lokalni proračuni troše 22 milijarde kuna objavila je Udruga gradova na svojoj internetskoj stranici. Usporedba potrošnje u šest najvećih gradova pokazuje da Velika Gorica za obrazovanje izdvaja gotovo isto koliko i Zagreb – 1855 kuna po stanovniku, što je 2,2 puta više od trećeplasirane Rijeke. Zato Varaždin prednjači po izdacima za rekreaciju, kulturu i religiju – 1426 kuna, dok Velika Gorica za tu namjenu daje 400 kuna.
Osijek je 2015. godine drugoplasirani po izdvajanju za unapređenje stanovanja i zajednice – 809 kuna, dok je Varaždin najjači u zaštiti okoliša, na što odlazi 278 kuna po stanovniku tog grada. Zagreb, inače, godišnje troši 6 milijardi kuna, a svi ostali gradovi zajedno 8,4 milijarde kuna. Splitski je proračun drugi po redu među gradovima i teži 669 milijuna, treća je Rijeka s 642 milijuna, a četvrti je Dubrovnik s proračunom teškim 366 milijuna kuna. Dvadeset županija zajedno troši 3,6 milijardi kuna, koliko i više od 400 općina.
Kad se gleda trošenje javnog novca, najčešće se troškovi kategoriziraju po funkcijama pa tako proizlazi da najviše lokalnog novca odlazi na obrazovanje djece – 4,5 milijardi kuna, za opće javne usluge 4 milijarde, unapređenje stanovanja i zajednice 3,7 milijardi kuna, 3,2 milijarde kuna za ekonomske poslove, 2,5 milijardi kuna za rekreaciju, kulturu i religiju, a 1,3 milijarde kuna za socijalnu zaštitu. Dario Runtić, savjetnik Udruge gradova, najavljuje da će javnosti iduće godine predočiti potrošnju svih lokalnih jedinica i po ekonomskim kategorijama.
Tada će građani moći doznati koliko javnog novca troše njihove lokalne sredine na, primjerice, reprezentaciju, plaće zaposlenih i službena putovanja.
Novalja, Krk, Cres, Novigrad i Opatija četiri su najrastrošnija grada u državi ako se njihov proračun podijeli s ukupnim brojem stanovnika, dok su na dnu liste Pregrada, Novi Miholjec, Đakovo, Zlatar i Novi Marof. Proračunski rashodi Novalje, primorskog gradića s 3600 stanovnika, iznose oko 11.500 kuna po stanovniku, a posljednji Novi Marof, grad s 13 tisuća stanovnika, troši svega 1170 kuna po stanovniku.
Taj prosjek za Zagreb i njegovih 790 tisuća stanovnika iznosi 7700 kuna. Runtić najavljuje da će od 2017. godine (na web-stranici http://www.udruga-gradova.hr/proracuni/) zainteresirani moći uspoređivati i potrošnju naših lokalnih jedinica s potrošnjom gradova i općina njihove veličine u Sloveniji i drugim državama u okruženju.
>> Liječnici će sada lakše odlaziti iz bolnica
Veljko_Veseljko se pita koji je smisao ovog članka, a ja mislim da je upravo potreba za ovakvim člancima, informiranje javnosti gdje se troši lova koju smo mi dali manje više prisilno kroz poreze, prireze, trošarine itd., a pojedinci to troše kako se njima i njihovima ćefne. Sve kao u interesu svih nas!? A što mislite zašto se svi bore za sve te političke funckije, nije valjda zbog našeg interesa?