Protekla dva saborska tjedna obilježili su zastupnici Živog zida. Stoga smo porazgovarali s jednim od njih, povjesničarom Branimirom Bunjcem.
U petak je predsjedavajući Željko Reiner iz sabornice izbacio Ivana Pernara, a onda i Ivana Vilibora Sinčića. Kako gledate na Reinerovo i ponašanje svojih kolega toga dana, tko je pretjerao?
Predsjedavajući bi uvijek trebao biti nenametljiv, nepristran i tolerantan prema zastupnicima koji se satima pripremaju za rasprave i strpljivo čekaju na red da govore. Većina trenutačnih potpredsjednika Sabora ima vrlo dobar stil vođenja sjednica, ali ne i Reiner koji nerijetko nastupa diktatorski.
Prečesto upada u riječ zastupnicima, komentira njihova izlaganja, čak ih kritizira za prijavljivanje na raspravu ili replike. Bez ikakvih kočnica poseže za stegovnim mjerama.
Tijekom rasprave o imunitetu Bulja, Petrova i Pupovca prekinuo je zastupnike u raspravi čak 33 puta i izrekao više opomena, čime je iziritirao sve.
Ako nije bio u stanju voditi sjednicu, trebao je ili prepustiti mjesto nekome drugome ili je prekinuti. No, on je u vlastitoj nemoći i zbog želje da se ne spominje problem Ina-MOL-HEP posezao za verbalno-proceduralnim nasiljem tako dugo dok se nije dogodio incident s Pernarom kojeg je taj tjedan već jednom izbacio sa sjednice.
Logično je da je došlo do opravdanoga revolta jer je potpredsjednik Sabora kršio ne samo poslovnik već i naša ljudska prava. Meni su stražari iz ruke istrgnuli mobitel. Pitam se: “S kojim pravom?” Možda je Reiner mislio da može tek tako izbacivati zastupnike sa sjednice, ali sad je imao prilike naučiti da članovi Živoga zida nisu i neće biti njegove poslušne “ovčice”.
Koji dan prije vi ste svojim govorom iz takta izbacili premijera Plenkovića nazvavši ga “briselskim projektom”. Što mislite, što je Plenkovića najviše pogodilo od svega što ste rekli, i zašto?
Članovi vladajuće koalicije očito nisu naviknuli na otvorene oporbene stavove. Oni su do sada živjeli u virtualnom svijetu stranačke stege i kvazioporbe koja de facto i de iure podržava sve njihove političke ciljeve poput povlađivanja EU i NATO-u, bankama i tajkunima.
Dolaskom zastupnika Živoga zida u Sabor sada po prvi put mogu čuti glas građana koji su nezadovoljni stanjem u državi. To za njih predstavlja šok, bolno otrežnjenje nakon godina samozavaravanja u psihičkoj i fizičkoj odvojenosti od stvarnoga stanja u državi.
Međutim, Plenkovića nije razljutio samo moj stav već više osjećaj da su moj govor odobravali i zastupnici HDZ-a koji također smatraju da ova Vlada u nedovoljnoj mjeri slijedi nacionalne interese, odnosno da im je njihov predsjednik stranke nametnut od određenih interesnih lobija. Mislim da se svojim žestokim odgovorom premijer više obraćao svojim vlastitim zastupnicima nego nama.
Kako ocjenjujete tu Plenkovićevu reakciju na vaš istup?
Reakcija je grozna i u tome smo, vjerujem, svi suglasni. Premijer je Živom zidu otvoreno prijetio cijelom koalicijskom Vladom, što je upravo nečuveno. Ne sjećam se da se nešto takvo dogodilo od hrvatskog osamostaljenja. Želim vjerovati da je to bio tek premijerov trenutak slabosti, a ne stvarna namjera.
Ima li vaš verbalni obračun s Plenkovićem veze s Reinerovim potezima prema zastupnicima Živog zida u petak?
Mislim da nema, jer je Reiner u petak prekidao sve redom. Nismo mu smetali toliko mi, koliko tema o kojoj se trebalo govoriti. Ali, sigurno je da mu je Živi zid otpočetka osobit “trn u oku”, jer on ne može podnijeti drugačije mišljenje.
Jednostavno je previše konzervativan i netolerantan.
Prvi put ste u Saboru, u žiži politike. Nakon tromjesečnog zastupničkog iskustva - kako biste opisali rad i način funkcioniranja Sabora te angažman zastupnika?
Rad u Saboru vrlo je zahtjevan posao, ali pod uvjetom da je zastupnik aktivan. Od jutra, ponekad i do kasne večeri, zasipaju vas informacijama i dokumentima te praktički radite cijeli dan bez prestanka. Ponekad jedva da stignete nešto pojesti.
No, ima zastupnika koji ne samo da nikada ne sudjeluju u raspravama nego niti ne dolaze na svoja radna mjesta. Njihov “angažman” je svakako puno ugodniji, ali istodobno izrazito iritantan za javnost. Ništa ne iritira građane više od poluprazne sabornice.
Saborske službe općenito zaslužuju sve pohvale, trude se u okviru mogućnosti koje nisu idealne.
Postoji li nešto što vas je pozitivno dojmilo i nešto što vam se možda zgadilo?
Najmučnije što doživljavam u Saboru jest činjenica da se uglavnom nalazim među ljudima koji prvenstveno misle na svoje vlastite interese, prije svega na materijalne probitke i osobne užitke. To su ljudi koji žele novac i lažni sjaj, udobnost za sebe i svoje obitelji, a brige građana ih ni najmanje ne zanimaju.
Često pomislim da se s ovakvim sastavom Sabora problemi Hrvatske ne bi riješili ni za idućih sto godina. Zastupnik Zoran Milanović u Saboru se pojavio samo jednom, na nekoliko minuta. Biste li takvo ignoriranje svog radnog mjesta sankcionirali i kako? Kako se odnosio prema građanima i svojim kolegama tijekom vođenja vlade, tako se Milanović ponaša i sada kao saborski zastupnik.
Nije ni čudno da je takvim ponašanjem izgubio povjerenje birača i izbore usprkos sjajnoj prednosti koju je SDP imao nakon pada Vlade Tima Oreškovića. To mu je ujedno i najveća sankcija, a ako iz nje nije ništa naučio, onda neka slobodno nastavi tamo gdje je stao, dok ne doživi još bolnije razočarenje.
Zašto se zalažete za izlazak Hrvatske iz EU i NATO-a?
Ulaskom u EU izgubili smo vlastitu kulturu, a time i šansu da budemo slobodni, da dugoročno opstanemo kao suveren i samostalan narod i država. Kad govorim o pojmu kulture, ne mislim samo na umjetnički izražaj, već na naše sveukupno djelovanje, od jezika, preko sustava vrijednosti sve do načina odijevanja i prehrane.
Oni koji su nas uveli u EU umjesto naše izvorne kulture nametnuli su nam pravo jačega u kojemu će Hrvatska uvijek biti u podređenom položaju. Reforme koje nam EU nudi ustvari predstavljaju sankcije hrvatskoj slobodi, put u “Austro-Ugarsku” odnosno “Jugoslaviju” modernog doba.
NATO savez nas je uvukao o imperijalni rat koji traje već više od jednoga desetljeća, a koji nema nikakve veze sa stvarnim interesima hrvatskih građana. Štoviše, donosi nam samo velike nevolje, a prije svega gospodarsku štetu.
Smatrate li da je oko boravka predsjednice republike u Americi i dalje puno toga nerazjašnjenog i sumnjivog?
Ne razumijem zašto predsjednica Novu godinu dočekuje u SAD? U većini država svijeta predsjednici građanima izravno čestitaju Novu godinu, posjećuju prvorođene bebe. Je li se logično zapitati tko je to predsjednicu primio na Silvestrovo?
Zašto je veleposlanik Hrvatske u SAD bio na godišnjem odmoru tijekom boravka predsjednice? Zašto javnost nije unaprijed obaviještena o ovom putu? Ostaje dojam da je predsjednica na državni trošak barem dijelom spojila službeno i privatno, a to je vrlo opasna praksa.
Za takve stvari se u razvijenim demokracijama podnose ostavke, ali kod nas sumnjam da će se takvo što dogoditi.
Odobravate li vi baš sve što i u Saboru i izvan njega govori i radi Ivan Pernar?
Ne odobravam. Mnogi stavovi Živoga zida potpuno su suprotni njegovima. Ali, s druge strane, Pernar ima nebrojene zasluge za razvoj stranke i političkoga života općenito. Upravo je on promovirao brojne nove ideje u politici i ako se one ostvare, poput promjene monetarne i fiskalne politike, to će prije svega biti njegova zasluga.
Zastupnik Pernar nevjerojatno je hrabar i sposoban sustavno razotkrivati mnoge loše pojave u društvu. Zaslužuje poštovanje i zasigurno je već sada postao značajna povijesna ličnost. Ne pada nam na pamet ograničavati Pernarovo djelovanje, a posebno ne njegovo pravo na govor.
Kako gledate na postavljanje HOS-ovih ploča s natpisom “Za dom spremni”?
Svaka žrtva zaslužuje dostojanstveno spomen-obilježje, a osobito takve časne osobe kakve su bili hrvatski branitelji iz redova HOS-a. No, prilikom dizanja spomenika treba paziti da se ne vrijeđaju osjećaji značajnog dijela hrvatskoga stanovništva.
O takvim stvarima treba voditi dijalog i javnu raspravu, te pronaći najbolji put za mirno rješenje eventualnih sporova.
Kakav je vaš stav oko drame o povratku Ine i prodaji dijela HEP-a?
Ideja potpredsjednice Dalić je krajnje nekorektna i sasvim sigurno predstavlja želje određenih interesnih lobija. Premijer je očito pod velikim pritiskom zbog ove afere, ali rješenje je u biti jednostavno. Ugovor s MOL-om je nelegitiman i sve što treba jest proglasiti ga ništetnim.
Prije svega, prilikom privatizacije Ine u njezinu imovinu nisu uračunata naftna polja u Siriji vrijedna 23 milijarde dolara, tako da je Ina prodana za podcijenjenu vrijednost. Usto, Mađari nisu ispoštovali ugovor koji su potpisali s hrvatskom vladom, i to je kraj priče.
Nije bilo nikavih ulaganja, modernizacije niti razvoja. To je otprilike kao da ste platili izgradnju obiteljske kuće, a nisu vam sagradili čak ni temelje. O kakvom otkupu vlastite imovine nakon toga trebamo pregovarati?!
Pošto vam istekne dvogodišnji zamjenski saborski mandat hoće li vam biti žao napustiti zastupnički posao ili ćete odahnuti?
Ne razmišljam o tome. Sada sam tu i truditi ću se odraditi svoj posao najbolje što znam. Ovo je jedinstvena prilika koja se dobiva jednom u životu, govoriti u ime svog naroda, pokušati promijeniti zakone na bolje.
Kad bih govorio s vlastite pozicije, moram priznati da mi je učiteljski posao draži od saborskoga. U školi je manje stresa, više radosti, smijeha i iskrenosti.
Vaša procjena, kako će Živi zid proći na predstojećim lokalnim izborima?
Sigurno bolje nego si to zamišljaju premijer i njegov potpredsjednik Sabora Reiner. Organiziramo stranku na svim razinama, a pokušat ćemo okupiti i zdrave snage izvan Živoga zida koje sudjeluju u hrvatskom političkom životu. Očekujemo puno vijećničkih mjesta, ponekog načelnika i župana.
Tako ćemo konačno doći u poziciju pokazati da znamo vladati, da imamo i program i konkretna rješenja kojima ćemo Hrvatsku izvući iz krize i ostvariti istinski preporod o kojemu već jako dugo sanjamo.
Hoće li ova Vlada HDZ-a i Mosta izdržati sve četiri godine mandata ili...?
Iskreno rečeno, sumnjam. MOST je sve slabiji partner u odnosu na HDZ i velikoj su defanzivi. Kad osjete da im rejting među biračima rapidno pada pokušat će se ponovno spasiti raskidom koalicije. No, zbog svojih sve izraženijih konzervativnih stavova i nekih vrlo dvojbenih odluka, MOST vjerojatno više nikada neće dosegnuti onu snagu koju su imali na izborima iz studenoga 2015.
Također, ovoga puta očekujem da će HDZ uspjeti “presložiti” saborsku većinu, tako da će Vlada sigurno opstati i bez MOST-a.
>> Mesić reagirao na objavu izjave iz 1992.: Ispričavam se onima koje sam uvrijedio
Ma ti ćeš učiti Podpredsjednika Reinera poslu, prvo se nauči lijepo ponašati. Ne bi škodilo ni da pročitaš poslovnik o radu Sabora!