Kupovanje vremena u pregovorima sa SDP-om i HDZ-om donijelo je Mostu priliku da se konsolidira i pripremi obrise reformskog paketa, no što dalje ide, i Most se sve više sapliće u vlastitoj neodlučnosti. Javnosti je uglavnom poznato da službeni izborni program liste Most sadrži nevješto napisanu listu želja i kontradiktornih poteza, koji su se naknadno mijenjali i dopunjavali.
– I dalje pratimo ono što sam dan nakon izbora nazvao njihovom potragom za reformama – prokomentirao je ekonomist Velimir Šonje.
Tečaj stavljen na stranu
Mirovinska reforma, primjerice, jedno je od područja u kojemu su mostovci iznosili kontradiktorne stavove, prije izbora su se zalagali za njegovo jačanje i povećanje izdvajanja za drugi stup, da bi naknadno okrenuli ploču i spominjali nacionalizaciju privatne mirovinske štednje. Ipak, netko je spustio loptu na zemlju pa ovih dana to pitanje nije potencirano u pregovorima. Veliku je nelagodu izazvalo spominjanje tečaja, ali u pregovorima je Most to vruće pitanje stavio na stranu. Financijske i monetarne reforme kroji Ivan Lovrinović s Ekonomskog fakulteta, za kojega je Velimir Šonje naveo da mu je cilj sačuvati ili obraniti državna poduzeća: pojačati politički nadzor nad njima uz zadržavanje dirižističke i raširene javne birokracije francuskoga tipa.
– To upućuje na isti model upravljanja kakav su godinama prakticirali HDZ i SDP, uz obećanje bolje kontrole korupcije – naveo je Šonje i objasnio da smo već imali takav "državni, rodijački, klijentelistički kapitalizam koji se hrani financijama državnih poduzeća". S podsmijehom je dočekana i ideja stvaranja agrarne banke jer je Hrvatska, vođena upravo tom idejom državnog intervencionizma, proteklih 15 godina ulupala silne novce u poljoprivredu. Šonje za Večernji kaže da se Most u međuvremenu nije osobito pomaknuo, da nismo dobili ništa novoga.
– Most se, izgleda i na žalost, polako počinje uklapati u političko sivilo HDZ-SDP duopola koji na ovim izborima građanima nije ponudio ništa konkretno kad je riječ o gospodarskim promjenama. Na koncu, izgleda da je to zapravo i njihova želja, kada uporno nastavljaju inzistirati na očito neostvarivom tripartitnom dogovoru – zaključuje Šonje.
Zdravko Petak s Fakulteta političkih znanosti kaže da je jedini dosadašnji reformski dobitak Mosta to što su županije prestale biti svete krave, no i Petak upozorava da u mnogim dijelovima zahtjevi Mosta nisu konzistentni i provedivi, a poseban je problem to što ta politička grupacija nije skladna unutar sebe.
– Teško će se postići stabilna vlada s razmjerno solidnom saborskom većinom, no ako se i postigne, ne znam hoće li se postići i konsenzus onih koji će voditi tu vladu o koracima i političkim potezima koje hitno treba provesti u Hrvatskoj – kaže Petak.
U programu Mosta posebno se ističe sektor obrane, kojemu je, što je dosta čudno, posvećeno gotovo dvostruko više prostora nego drugim područjima. Glavna reforma u sustavu obrane odnosi se na nerazvrstanu pričuvu, koja bi se, prema autorima programa, trebala koristiti u kriznim situacijama kao pomoć civilnim institucijama. Prema važećem Dugoročnom planu razvoja OSRH 2015. -2024., nerazvrstana pričuva, a to su vojni obveznici koji nisu odslužili vojni rok, koristila bi se samo u slučaju potrebe za rastom Oružanih snaga, kada bi bili pozvani na ocjenu sposobnosti, osposobljavanje i u vojnu službu.
Teret lokalnim jedinicama
Reformom koju zagovara Most ova bi se pričuva preimenovala u domobranstvo, a u oči upada i da je ovaj segment razrađen gotovo do najsitnijih detalja, od toga da bi bojne i niže postrojbe nosile nazive ratnih postrojbi HV-a do toga da bi njima mogli zapovijedati i niži državni dužnosnici. Jedan od uočljivih problema je taj da bi njihovo opremanje i obučavanje financijski palo na teret jedinica lokalne i regionalne samouprave, što bi za njih predstavljalo dodatno, a za neke možda i nepremostivo opterećenje. Troškovi bi rasli i kad se uzme u obzir da bi domobranstvo, prema programu Mosta, služilo i za ceremonijalne prilike u dane državnih i vojnih praznika te za odavanje počasti umrlim braniteljima. Na kraju se postavlja pitanje bi li bolju pomoć u situaciji poput lanjskog urušavanja nasipa u Slavoniji mogla pružiti uvježbana profesionalna vojska sa svom potrebnom tehnikom ili ovakva domobranska postrojba, koja bi bila opremljena sukladno financijskim mogućnostima na lokalnoj razini i čiji bi pripadnici na obuci proveli tek pokoji vikend godišnje.
>> Koalicija HDZ-SDP obrana od 'uspaljenog' Mosta i novih izbora
>> Ivan Kovačić: Most je i dalje cijeli, daj Bože da se što prije oformi Vlada
Već duže vrijeme čitamo kako potkupljeni mediji na sve načine žele MOST ocrniti.