Još je deset godina nužan život uz mine

03.04.2009.
u 17:54

U 11 godina djelovanja Hrvatskog centra za razminiranje, sa sjedištem u Sisku, minski sumnjivi prostor u Hrvatskoj smanjen je na 954,5 četvornih kilometara. Proteže se kroz 12 županija, odnosno 111 gradova i općina, a na njemu živi gotovo četvrtina stanovnika Hrvatske. Među najugroženijim žpanijama je Sisačko-moslavačka, sa 158 četvornih kilometara preostale sumnjive površine.

Stradalo 65 osoba
– U Sisačko-moslavačkoj županiji sumnjiva se površina rasprostire na području 18 gradova i općina. Na temelju našeg argumentiranog zahtjeva, Hrvatskoj je rok za potpuno rješenje minskog problema produžen do 2019. godine. Znači, preostalo nam je 10 godina za razminiranje cijele županije.

Nažalost, od mina je na tome području do sada stradalo 65 osoba, po čemu Sisačko-moslavačka županija nosi neslavni rekord u Hrvatskoj. Ipak, djelovanjem HCR-a broj se stradalih smanjuje, pa lani nije bilo ni jednog poginulog, a ove godine jedan – rekao je na konferenciji za novinare, u povodu 4. travnja, Međunarodnog dana svjesnosti o opasnosti od mina i pomoći u protuminskom djelovanju, te travnja, Mjeseca zaštite od mina, zamjenik ravnatelja HCR-a Mirko Ivanušić.

Još nužan 4,1 mil. kuna
Na veliki problem opasnosti od mina upozorio je i član sisačkog Gradskog poglavarstva Vlatko Matijević. On je istaknuo interes Grada Siska za nastavak akcija razminiranja, kako bi se što prije eliminirala opasnost za stanovništvo. Kako je najavljeno u HCR-u, ove će se godine za razminiranje na području županije utrošiti 4,1 milijun kuna. Sukladno prioritetima, najprije će se razminirati područje kuća i okućnica te infrastrukturnih objekata, na koje otpada najmanja površina, zatim poljoprivredne površine i na kraju šume, najveći dio sumnjivih površina.

Predstojnik podružnice HCR-a u Karlovcu Damir Stojković upozorio je na pravila ponašanja uz minsko sumnjiva područja. I na svome predavanju u Glini posebno je napomenuo opasnosti uz sela Donje Jame, Pokupsku Slatinu, Gornju Bučicu i druga pokupska naselja.

Vijorka Roseg iz Hrvatskog Crvenog križa govorila je o važnosti programa edukacije stanovnika uz minirana i sumnjiva područja, kojim je obuhvaćen velik broj stanovnika.

Želite prijaviti greške?