TA DIVNA STVORENJA

KBC stadion

12.10.2006.
u 09:41

Što biste rekli da vam se dogodi neka od sljedećih situacija? Dođete k liječniku jer već neko vrijeme osjećate bolove u trbuhu, a on vam kao terapiju prepiše da najmanje tri puta na dan morate uzeti nogometnu loptu i tehnicirati njome po minimalno 50 udaraca u komadu.

Ili, boli vas kralježnica, rendgenska snimka pokaže da su neki kralješci počeli okoštavati, a liječnik vam preporuči da barem sat vremena dnevno branite jedanaesterce sa što većim mogućim brojem ekshibicija. Posjetite pshijatra jer vas hvata depresija na samu pomisao od nadolazećih tmurnih i kišovitih dana, od muke da je s plaćom sve teže preživjeti ili imate smrtni slučaj u obitelji, a on vam predloži da barem jednom u desetak dana organizirate s frendovima orgije s Playboyevim zečicama ili zalumpate u najbližem narodnjačkom klubu do 5 ujutro.

Ako bi vas ti prizori ostavili bez riječi, bolje vam je da se odmah počnete prilagođavati životu u Hrvatskoj po predsjedniku Hrvatskog nogometnog saveza Vlatku Markoviću i njemu sličnima koji će dati sve intelektualne napore od sebe i milijardu eura od svih nas za to da Hrvatska dobije organizaciju Europskog nogometnog prvenstva!

Nakon nedavnog fijaska reprezentacije Cice Kranjčara u Njemačkoj mislili smo da ćemo neko vrijeme biti pošteđeni nogometa kao društvenog prioriteta broj 1, ali on nam se već vraća kao možda najveća prijetnja našoj ekonomiji još od kriminalnih HDZ-ovih privatizacija u devedesetima. Prošle 'nedjelje u 2’ doista nije bilo lako boraviti pred TV ekranima, slušati arogantnog Markovića i pokušavati shvatiti po kojim kriterijima neki utjecajni ljudi u ovoj zemlji rangiraju državne prioritete.

Trebalo bi uložiti, ako sam dobro zapamtio, 360 milijuna eura samo u to da Zagreb, Split, Osijek, Rijeka, što ja znam koja sve mjesta ne, Dugo Selo, Generalski Stol, Trilj, imaju iste stadione kao Frankfurt, London, Pariz ili Milano. “Što bi Osijek nakon svjetskog prvenstva sa stadionom koji prima 30-40 tisuća ljudi”, pitao je logično Stanković, “zar nam ne bi bilo bolje ulagati toliki novac u bolnice?” Marković na to veli, kad bi nam sportska kultura bila veća (a izgradnja stadiona u Gospiću veličine Parka prinčeva valjda je po njemu prvi korak prema tome), onda bismo morali i manje ići po bolnicama!?

Kako nam samo tako nešto prije nije palo na pamet? Kako neki ministar zdravstva – a bilo ih je dovoljno nadrealnih – nije već pozvao Markovića za svoga pomoćnika? I zašto se sada diviti Miroslavu Radmanu što je otkrio “lijek za besmrtnost” kad je Marković to mogao riješiti već odavno samo da ga je netko slušao? U načelu princip je jednostavan: što je više stadiona po glavi stanovnika, to je životni vijek dulji, a kvaliteta života veća. Što vam je unutrašnjost glave više ispunjena onime čime i nogometna lopta, to ćete u to prije povjerovati. 

Uostalom, već smo pokazali da nam izgradnja bolnica baš i ne ide od ruke. Ima dvadeset i kusur godina od glasovitog referenduma kojim su se svi zaposleni odricali dijela plaće da se izgradi nova bolnica u Novom Zagrebu i što smo dobili? Gole zidove i konstrukcije koje danas služe domaćim i svjetskim filmašima kao savršena kulisa za (post)apokaliptične filmove i TV serije. Gradnja nam stadiona očito ide (tek, kao u slučaju Dinamova, uvijek nedostaje neka tričava stotina milijuna eura) pa bi možda trebalo razmisliti o tome da se bolnice, škole i vrtići ubuduće smještaju isključivo pod stadionske tribine.

Sigurno je da organiziranje tako velikih manifestacija nosi i određenu financijsku dobit, ali dok Marković ili drugi zagovornici ideje da organiziramo EP iznose ovako idiotske argumente u njezinu korist, umjesto da pokažu egzaktnu računicu, dotle imamo pravo vjerovati da bismo svi zajedno trebali biti žrtve bolesno ambicioznih i frustriranih moćnika kojima nije dovoljno to što uživaju sve moguće ovozemaljske blagodati i povlastice, nego još pate od toga da svjetsku nogometnu kremu pokušaju impresionirati u vlastitom dvorištu. Naravno, na tuđi račun! I naravno da bi bila tuđa krivnja ako bi se zemlja nakon cijelog eksperimenta našla u financijskom minusu, a velebni bi stadioni zjapili prazni. 

Ne znam kada je točno Ćiro Blažević prestao nositi one svoje šalove, ali pretpostavljam da bi to moglo biti odonda kada mu rezultati nisu više bili onoliko impresivni. Valjda je tada shvatio da se od šala vrlo lako može napraviti omča oko vrata. Šalovi, koliko je meni poznato, nikada nisu bili dio imidža Vlatka Markovića, ali nama bi ih zbog vlastitoga častohleplja podijelio bez ikakvih problema. Šalovi bi se nudili u dva dizajna; jedni bi imali tradicionalne navijačke crveno-bijele kockice, to bi bilo za mase, a oni profinjenijeg ukusa imali bi na ponudi elegantne jednobojne, tek s diskretnim znakom HNS-a... Ipak, hvala ne! Ako već nismo živjeli kao Grace Kelly, ne želimo ni skončati kao ona!

Želite prijaviti greške?