Samo 65% hrvatskih stanovnika od 16 do 74 godine koristi se internetom, 10% manje nego je prosjek EU, a kad je posrijedi kupnja online, čak 32% ih nikad ništa nije kupilo online, čulo se na jučerašnjoj konferenciji "Internet trgovina i potrošači" koju je u povodu Svjetskog dana potrošača organizirala Hrvatska gospodarska komora.
Glavni razlog za nekupovanje strah je od krađe osobnih podataka, novca s računa... pa smo sa 40% hrvatskih potrošača, koliko ih u nas kupuje preko interneta, gotovo na začelju EU, na 22. mjestu. Zaostajemo i u osnovnim vještinama digitalne ekonomije pa Ministarstvo gospodarstva (MINGO) putem Europskog potrošačkog centra Hrvatska aktivno sudjeluje u edukaciji potrošača, prima njihove pritužbe, čak 3500 godišnje te kažnjava prekršitelje – 19 njih po pitanju internetske trgovine u proteklom razdoblju. Većina ih nije imala naveden rok za raskid ugovora i zakonsko jamstvo, kazala je Smiljka Selanec iz Službe za zaštitu ekonomskih interesa potrošača MINGO-a.
No kako je internetska trgovina važna, i osim volumena brojki znači i zapošljavanja, i Hrvatskoj je cilj da se online kupuje više, smatra pomoćnik ministra gospodarstva Vedran Kružić, zadovoljan što RH po broju tvrtki koje prodaju svoje robe i usluge putem interneta zauzima visoko 3. mjesto u EU. No može i bolje pa će MINGO u 2015. uvesti oznaku povjerenja koja će se dodjeljivati internetskim trgovcima u Hrvatskoj i potrošači im više vjerovali. Prema istraživanju agencije Hendal najčešće preko interneta kupujemo elektroničku opremu i bijelu tehniku, odjeću i obuću, knjige, kozmetiku..., a najmanje hranu, piće i opremu za kućanstvo. No pri toj se kupnji i te kako treba informirati o općim uvjetima tvrtke koja prodaje. Nema li tih podataka, ne kupujte, poručuje Danijela Marković Krstić iz Europskog potrošačkog centra Hrvatska.
>> Crni internet: Ovdje se može čak i ubojstvo naručiti
>> Prevarili su vas pri internetskoj kupnji? Evo što možete učiniti!