Zabrinjavajući rast

Umjesto da radimo proizvode od drva, mi izvozimo trupce

'13.01.2011. Gornje Jelenje -  Pretovar bukovih trupaca koji nakon sjece i izvlacenja iz sume idu u preradu u drvnu industriju Hrvatske i Italije. Photo: Goran Kovacic/PIXSELL'
'Goran Kovacic/PIXSELL'
21.09.2011.
u 15:18

Na svjetskim je tržištima potražnja za kvalitetnim trupcima povećana, baš kao i cijene.

Iz Hrvatske zabrinjavajuće raste izvoz najboljih hrastovih trupaca u Kinu, o čemu nitko od mjerodavnih ne želi govoriti. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, u prošloj godini izvezeno je 14.710 kubika trupaca za furnir hrasta lužnjaka u više zemalja.

Četiri izvoznika

Prvi put lani je u Kinu izvezeno hrastovih pilanskih trupaca vrijednih 48.843 USD. No, u prvih šest mjeseci ove godine već je izvezeno 11.310 kubika samo trupaca za furnir hrasta lužnjaka. Čak 4000 kubika, vrijednih 2,25 milijuna dolara, otišlo je u Kinu. U Italiju je otpremljeno 3100 kubika za 1,7 milijuna dolara, a u Sloveniju za 1,2 milijuna.

Dalibor Hatić, predsjednik Udruge poslodavaca u šumarstvu, ne zna tko izvozi trupce, ali zna da je potražnja na svjetskim tržištima povećana, kao i cijene. U Hrvatskim šumama kažu da ne znaju koje tvrtke izvoze kvalitetne trupce u Kinu, ali smatraju da u Hrvatskoj treba poticati stvaranje dodatne vrijednosti u proizvodnji proizvoda od drva. Tumače nadalje da Hrvatske šume prodaju drvo u inozemstvo isključivo putem međunarodnih javnih nadmetanja i uz plaćanje unaprijed, ali je riječ o maloj količini drva (6-7%).

Najveći dio prodaje se na domaćim javnim nadmetanjima i putem višegodišnjih ugovora, čime žele poduprijeti domaću drvnu industriju. Hrvatska gospodarska komora nema podataka o trenutačnim izvoznicima u Kinu, ali za prošlu godinu navodi Petro-kamen iz Solina, More iz Kuštana kraj Sv. Ivana Žabna s devet zaposlenih i prihodom od 4,7 milijuna eura te renomiranog Drvodjelca iz Ivanca s 235 radnika i lanjskim prihodom od 16 milijuna eura.

Rade što im odgovara

Državni zavod za statistiku proslijedio je Poslovnom dnevniku izvoznike pilanskih hrastovih trupaca u Kinu u šest mjeseci ove godine. Uz Drvodjelac i More, postoje još dvije tvrtke. To su Ukrina promet, zagrebačka tvrtka s dvoje zaposlenih u vlasništvu Joze Pranjića, te, začudo, Hrvatske šume.

Pilanari misle da je izvoz neopravdan i da najveće količine izvoze oni bez proizvodnje, i to organizirano sa šumarima. Izvoznici imaju i skladišta na željezničkim postajama i ondje rade što im odgovara pa čak i pod deklaracijom za bukvu, a mogu izvesti i druge plemenite vrste, kaže sugovornik koji želi biti anoniman. Ima opravdanja za izvoz bukovih pilanskih trupaca, ali za hrast nema, sve pilane rado bi ga kupile u većim količinama.

Ključne riječi

Komentara 10

UK
Ugo Kajvez
23:48 21.09.2011.

Takve nas EU najviše voli !!!!!!!!!! .....................

LI
lipa75
23:48 21.09.2011.

O navedenom nitko ne želi govoriti jer su vlasnici pilana političari koji u ovom biznisu \"pokupe vrhnje\". U svakoj normalnoj državi bi car trebao biti onaj tko ima robu ( Hrvatske šume ), a ne pilane koje samo prepile trupac. S obzirom da su Hrvatske šume ničije nije ni za očekivati ništa bolje. Ponašamo se kao zadnja kolonija i jeftino prodajemo sirovinu. I još najgore od svega je što Slovenci drvo uvezeno iz Hrvatske po znatno većoj cijeni prodaju u treće države.

PE
peljar
22:54 21.09.2011.

Tako je bilo i za Austro-Ugarske i Karađorđevićeve Jugoslavije, i prvih godina Titove Jugoslavije. A onda je to prestalo zato što se mislilo i smislilo da je kudikamo vrjednije proizvoditi gotovu drveninu, a ne prodavati trupce. E onda su s demokracijom došli na vlast ponovo Austro-Ugarska i Karađorđevići i imamo to što imamo. Sad se čeka novi Tito.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije