U petak u Galeriji SC-a otvorena je izložba Domagoja Burilovića. Fotografije okupljene pod nazivom “Dorf”, odnosno na hrvatskom jeziku “selo”, Burilović, inače rodom iz Vinkovaca, stvorio je tijekom godina strastvenog proučavanja prekrasne i specifične arhitekture sela istočne Slavonije koju su stvorili etnički Nijemci.
Nijemci su u Slavoniju stizali u nekoliko valova, u doba Marije Terezije, a zatim i njezina sina Josipa II., no čak i na samom početku Drugog svjetskog rata. Objekti koje su sagradili i koje vidimo na fotografijama, danas sve brže nestaju iz slavonskih sela. Svojevrsna je ironija povijesti, navodi umjetnik, što su Nijemci nekoć naseljavali Slavoniju podižući kvalitetu života, dok danas Slavonci i Slavonke odlaze upravo u Njemačku u potrazi za boljim životom. Stoga njegov istraživački, umjetnički ali i autonomni kustoski rad, stoji u najavi izložbe, razlaže situacije njemačkog naseljavanja i raseljavanja (iz) Slavonije.
- Sa svakim motivom, sa svakim objektom osnažuje se umjetnikova znatiželja ali i želja nas, gledatelja, koja promiče pitanje: što ćemo sa Slavonijom? Što ćemo s tom prelijepom baštinom vernakularne arhitekture koja nestaje pred umjetnikovim, a sada, zahvaljujući njemu, i našim očima? Slavonija može biti golemi prekrasni vrt i žitnica za sve nas i neprekinuti niz generacija koje dolaze ili tek siva i blatna terra incognita čijim će iscrpljivanjem neke strane korporacije akumulirati kapital. Neka ipak bude vrt i žitnica. Sa stambenom i životnom kulturom koja se razvija na čvrstim i divljenja vrijednim temeljima koje nam umjetnički i vizualno-antropološki rad Domagoja Burilovića predočava, tvoreći hipotetički (r)urbani prostor koji nadilazi političke granice, oživljava stare i oblikuje nove karakteristike suživota na kojima počiva raznolika i izuzetno bogata kultura slavonskog prostora - u predgovoru izložbe napisala je Sonja Leboš.
Izložba “Dorf” u Galeriji SC-a ostaje otvorena do 31. ožujka.