Već je dobra priča i to da je Josipa Lisac pjevala hrvatsku himnu na predsjedničkoj inauguraciji Zorana Milanovića, ali sve se to moglo i očekivati. Ekskluzivna pjevačica i ekskluzivna prilika, ništa čudno. Rekli bismo, kao da smo u Americi, gdje su slične stvari uobičajene. Ali, nismo, što pokazuje i jedan recentni događaj s američkog Super Bowla, na kojem je pop-zvijezda, i odlična glumica, Jennifer Lopez u svoj program neočekivano uvrstila i dio pjesme “Born in the USA” Brucea Springsteena.
Poruka iz pjesme
Što bi se dogodilo da, recimo, Nives Celzijus i Severina kod nas na poluvremenu neke vrlo važne utakmice u Maksimiru ili na Poljudu, pred Boysima ili Torcidom, otpjevaju “Teške boje”. Pretpostavljamo da bi ih desnica počela prozivati, a i ovi navodno liberalni vjerojatno bi se napili krvi pop-starleti što se usudila “igrati” s pjesmom ozbiljnog rock-autora. Baš se to, samo s pozitivnim ishodom, dogodilo u najkomercijalnijem i financijski najisplativijem televizijskom programu u SAD-u, na nedavnom američkom Super Bowlu, gdje je Jeniffer Lopez u svoj poluvremenski set, izveden sa Shakirom, uvrstila i “Born in the USA”.
I još se obranila od prigovora jednog pastora o pornografskom nastupu, a sve pred kćeri koja je nastupala s njom. Otprilike kako su nedavno neki kod nas koji više gledaju tuđe guzice umjesto svojih komentirali fotke Nives Celzijus: “Što će ti reći dijete?”. Spomenuta Severina već je dočekala otpor kad ju je Mani Gotovac 2003. u riječkom HNK Ivana pl. Zajca odabrala za naslovnu ulogu u glazbenoj komediji “Karolina Riječka”, a pet godina prije bilo je i prigovora zbog njezina pjevanja na dočeku vatrenih.
Pa i nedavno otvorenje EPK Rijeka opet je otvorilo medijsku raspravu o vezama elitne i popularne umjetnosti. Uglavnom, kod nas je uvijek otvoren prostor za osporavanje, ali manje za prihvaćanje nekima naizgled nepovezivih ideja i svjetova. To uopće nije povezano s ukusom, nego s ideološkim barjakom koji su neki izabrali i kojeg se ne odriču, bez obzira na sve promjene.
Iako nekima priča o Lopez izgleda jednostavna, ona to baš i nije. Naime, radi se o pjesmi koja je 1984. kritički progovarala o tome što (loše) znači biti rođen u Americi, premda su zadojeni američki patrioti tada čuli samo refren, ali ne i poruku iz teksta pjesme. Čak je i Ronald Reagan pokušao svojatati pjesmu i s njom se 1984. (bez dozvole autora) reklamirati na predizbornim skupovima, sve dok mu sam Springsteen nije (odmah tada) odgovorio da je sasvim pogrešno protumačio tekst pjesme.
Promicanje uključivosti
Još potkraj 1980. na koncertu u Phoenixu u Arizoni, prije pjesme “Badlands” – 1986. objavljene na Springsteenovu peterostrukom box setu “Live 1975-1985” – večer nakon američkih predsjedničkih izbora na kojima je prvi put pobijedio Ronald Reagan, čuje se kako Springsteen publici na koncertu kaže: “To što se sinoć dogodilo je zastrašujuće”. U trenutku dok je kći Jennifer Lopez pjevala refren “Rođen u Americi”, Jennifer Lopez držala je američku zastavu na čijoj je drugoj strani bila zastava Portorika, odakle su joj roditelji. Ben Beaumont-Thomas napisao je za britanski “Guardian”: “Springsteen je napisao gorko-ironičnu pjesmu (…) Lopez i njezina kći rođene su u Americi, ali se zbog Trumpove politike možda osjećaju manje patriotski nego ikada (…) Zvuk nekoga tko bi želio voljeti svoju zemlju što više može”. Slično bi neki mogli reći i kod nas?
Dio predstave na poluvremenu Super Bowla bila su i djeca u kavezima, podsjetnik na Trumpovu politiku prema useljenicima iz Meksika. Možemo to usporediti i s izbjeglicama na granici Hrvatske? Netko je objasnio da se “nitko nije više založio za te ljude i postao glas onih bez glasa od Springsteena”. Koliko su i njega pogodila “djeca u kavezima” na američkoj granici vidjelo se kad je svoju pjesmu “This Hard Land” jednom dodao u program “Springsteen on Broadway”, dan nakon što se vijest s granice pojavila u medijima. Pored mnogih, pa i mene, i Jennifer Lopez prisustvovala je Springsteenovim nastupima na Broadwayu 2018., pa je i ovo na Super Bowlu bilo nastavak promicanja uključivosti naspram isključivosti, ali i podsjetnik da je Portoriko udružen sa SAD-om. Preselimo li istu situaciju kod nas, mogli bismo zaključiti da je Jennifer Lopez na Super Bowlu otpjevala pjesmu i pokazala guzicu baš kao i Nives Celzijus, ali je ipak prošla bolje.
Eeeeeee,ali nikada se ne smije izgubiti iz vida da je Lopez- guza svjetska baština.