Kristoffer Leandoer i Gun-Britt Sundstrom, članovi odbora Nobelove nagrade za književnost, dali su ostavku zbog nezadovoljstva radom Švedske akademije
Leandoer je kao razlog svoje ostavke naveo kako promjene koje je Akademija trebala uvesti nakon skandala koji su potresali tu instituciju posljednjih godina, ne dolaze dovoljno brzo.
- Nemam ni strpljenja ni vremena čekati rezultate promjena koje su započele. Akademija i ja očito imamo različit pojam o vremenu, jedna godina je za mene predug vremenski period - rekao je Leandoer dodavši kako njegova odluka nije povezana s kontroverznom dodjelom Nobela za književnost Peteru Handkeu.
Promjene o kojima govori tiču se novih mjera koje je uvela Švedska akademija nakon optužbi za seksualno zlostavljanje u koji je bio upleten njihov bivši član, a čija je supruga također bila članica odbora za Nobel. Taj je skandal doveo do više ostavki unutar Akademije te do odgode dodjele Nobela za književnost 2018. godine, zbog čega su ove godine dodijeljene dvije. Podsjećamo, Nobel za 2018. godinu osvojila je spisateljica Olga Tokarczuk, a za 2019. Peter Handke, čiji je odabir izazvao mnoge kontroverze u međunarodnoj zajednici, budući da je Handke prvenstveno poznat po svojoj strastvenoj potpori Slobodanu Miloševiću.
Nove mjere koje je najavila Akademija, trebale su navodno uključivati i osnivanje posebne radne skupine izvan Akademije koja bi predlagala kandidate za Nobelovu nagradu, kako bi se izbjegle daljnje kontroverze i eurocentrizam zbog kojeg su odbori za Nobel često kritizirani. Međutim, sudeći prema reakcijama na ovogodišnji izbor laureata, izgleda da te mjere nisu ni uspješno i temeljito provedene.
S druge strane, Gun-Britt Sundström, druga članica odbora koja je dala ostavku, u izjavi je jasno navela kako je razlog njena odlaska Handke.
- Odabir takvog pisca objašnjava se time da je književnost iznad politike, s čime se ja ne slažem - napisala je Sundström.
Ovakve vijesti ne čude, jer su se tenzije unutar Švedske akademije pojačale kada je prije nekoliko tjedana predsjednik odbora za Nobel Anders Olsson, osobno poslao nekoliko pisama javnim ličnostima iz Kosova te Bosne i Hercegovine koji su otvoreno kritizirali izbor Handkea. Olsson je tako u pismu albanskom književniku Mehmetu Kraji napisao: "Jasno je da postoje različita tumačenja ove odluke. Nobelova nagrada dodjeljuje se za postignuća. Kada se Handkeu dodijeli takva nagrada, ona se dodjeljuje zbog njegova izvandrednog književnog stvaralaštva, a ne zbog čovjeka kakav on jest".
The Swedish Academy has sent out three letters in response to protests from Bosnia and Kosovo against the Nobel Prize for Literature going to Peter Handke, who has consistently downplayed Serb massacres in the 1990s. The letters should be displayed in a museum of genocide denial. pic.twitter.com/hIpm0nUA1T
— Peter Maass (@maassp) 22. studenoga 2019.
Ukinuti Nobelovu nagradu za mir i književnost! Politika,samo politika...