Sutra počinje sedmi Zagreb Dox, najveći regionalni festival dokumentarnog filma u čijem se programu među 150 najrazličitijih naslova krije nekoliko pravih dokumentarnih senzacija.
Među najatraktivnijima je sigurno Marwencol, film s velikim brojem nagrada sa stranih festivala, koji govori o bivšem alkoholičaru koji nakon barske tučnjave gubi pamćenje, a s traumom se nosi tako što u dvorištu uz pomoć barbika i akcijskih figurica gradi fikcionalni svijet smješten u Drugi svjetski rat, koji će zamijeniti njegovu izbrisanu biografiju.
Vizualno atraktivni sjever
Izuzetnom vizualnom atraktivnošću ove se godine ističu sjevernoeuropski filmovi iz glavnog programa, a nova selekcija "Teen Dox" šokira nekim od najbrutalnijih prizora koje ćemo ove godine gledati u Movieplexu.
Recimo, tu je "Katka", o tinejdžerici koju je redateljica cijelo desetljeće pratila na putu od prvih ovisničkih iskustava do najcrnjeg ljudskog dna. Pred kraj filma, u kojem Katka sa samo trideset godina izgleda kao dvostruko starija olupina, pomalo iritira redateljsko dociranje, ali film bi svejedno mogao zainteresirati i publiku širu od tinejdžerske.
Na Doxu smo navikli gledati filmove koji izazivaju grč u želucu, no ne treba zaboraviti da se u programu ravnopravno nalaze i "sretni" naslovi iz selekcije "Happy Dox", kao i program "Glazbeni globus", iz kojeg je zbog komplikacija s distributerima u zadnji čas ispao već najavljeni film o White Stripesima.
Ratni huškači iz BiH
Uz glavnu selekciju, jedan od poslovično najzanimljivijih programa je "Stanje stvari", u kojem su ove godine filmovi o Nataschi Kampusch i WikiLeaksima, koji će zbog teme sigurno izazvati masovno zanimanje iako se stilski radi tek o vrlo klasičnim televizijskim formama. "Kontroverzni Dox" pak skriva regionalni film "Godine koje su pojeli lavovi", redateljski nemušt, ali ponovno zbog materijala vrlo zanimljiv film o ratnim huškačima iz doba raspada Jugoslavije, s naglaskom na novinare iz Srbije i BiH. U istoj selekciji je i film "Drugarica Jovanka" o udovici maršala Tita, što bi također trebalo privući dio publike.
Kao stilski iskorak u glavnoj konkurenciji treba izdvojiti "Među zvijezdama", dokumentarac koji na trenutke podsjeća na TV sapunice.
10 FILMOVA KOJE NE TREBA PROPUSTITI:
Marwencol
Ovo je film kojeg ćete nakon gledanja dugo prepričavati. Ne toliko zbog stilskih bravura koliko zbog nevjerojatne gorko-slatke priče o čovjeku koji traga za izgubljenim identitetom i prorađuje traume gradeći svoj alternativni svijet od plastičnih figurica. Bolji je nego što zvuči!
Jesenje zlato
Protagonisti ovog filma aktivni su natjecatelji u nizu atletičarskih kategorija. Imaju više od 90, neki su čak i stogodišnjaci. Jednom nogom u grobu, a drugom na pobjedničkom tronu, ponosno mašu svojim medaljama, radujući se svakoj novoj pobjedi.
Armadillo
U nizu ratnih dokumentaraca snimljenih u Afganistanu ovaj se ističe nevjerojatno dobrom kamerom, koja ga svrstava uz bok najatraktivnijim igranim ratnim spektaklima, uvlačeći nas u priču o balavcima iz danske vojske u potrazi za adrenalinom.
Rat za okućnicu
Vjerojatno nema osobe koja bar jednom nije svjedočila sukobu između susjeda. U Danskoj su međususjedski sporovi, konkretno oni o odabiru najprimjerenijeg dekora za razdvajanje njihovih dvorišta, toliko česti da postoje posebne komisije koje izlaze na teren i presuđuju u sporovima.
Nekoć braća
Rat je u živote dvojice najboljih prijatelja, Dražena Petrovića i Vlade Divca, donio profesionalni i ljudski raskol. Pripovijedajući o njihovu razlazu, film govori o svima koji su tijekom 1990-ih povukli liniju razdvajanja između sebe i svoje nekadašnje 'braće'.
Sve do vječnosti
Sasvim bizaran film o pokušaju dugoročnog zbrinjavanja nuklearnog otpada, snimljen kao zapis budućim generacijama, djeluje poput uvoda u postapokaliptičnu videoigricu, povlačeći pitanja o tome kako će život na Zemlji izgledati u budućnosti.
Wikileaks
Film je sniman prije skandala s diplomatskim depešama, koji mu je napravio odličnu reklamu. Pratimo put Juliana Assangea od dugokosog klinca koji provaljuje na servere američke vlade do najmoćnijeg zviždača na svijetu.
Natascha Kampusch: 3096 dana zatvora
Jednosatna detaljna ispovijed Natasche Kampusch o životu s Wolfgangom Priklopilom otkriva do sada nepoznate detalje njezina slučaja. U filmu se pojavljuju i Nataschina majka, kao i dobar prijatelj djevojčina otmičara.
Sunce izlazi
Otočje Carteret, koje nastanjuje pitom i jednostavan narod, jedno je od poslijednjih kutaka netaknute rajske prirode. Zbog klimatskih promjena uskoro će nestati pod vodom. Jedino rješenje je selidba u surovi Bougainville, obližnju pokrajinu razorenu građanskim ratom... Priča o nadi i optimizmu i kada sve lađe (doslovno) potonu.
Razbij tu kameru
Dokumentarac o jednom od prvih i najizdržljivijih paparazza, kojem je naživcirani Marlon Brando svojedobno slomio čeljust, zanimljiva je kronika jedne karijere, ali i dobra slika žutila koje je zavladalo medijima.