premijera u 2020.

Srbi u film o Jasenovcu ulažu tri milijuna eura: 'Nažalost nema hrabrih hrvatskih glumca'

Jasenovac
Foto: Marko Lukunic/PIXSELL
1/5
02.11.2019.
u 19:43

Film prati sudbinu djevojčice Dare i njezine obitelji u vrijeme Drugog svjetskog rata, neposredno nakon ustaško-njemačke ofenzive na Kozari, kada su mnoga djeca s tih prostora odvedena u Jasenovac, a potom premještena u logor Stara Gradiška.

Film „Dara iz Jasenovca“, čije snimanje financiraju Vlada Srbije i Filmski centar Srbije (FCS), trebao bi biti završen do kraja godine, a premijera je planirana za svibanj 2020. godine, na 75. obljetnicu oslobađanja logora u Jasenovcu, priopćila je u subotu ekipa filma.

Film prati sudbinu djevojčice Dare i njezine obitelji u vrijeme Drugog svjetskog rata, neposredno nakon ustaško-njemačke ofenzive na Kozari, kada su mnoga djeca s tih prostora odvedena u Jasenovac, a potom premještena u logor Stara Gradiška.

Glavnu ulogu igra Biljana Čekić (12), djevojčica iz Potkozarja, čiji su preci bili u Jasenovcu, redatelj filma je Predrag Antonijević, scenarij je napisala Nataša Drakulić, a po žanru su autori film svrstali u akcijsku dramu, naglašavajući kako su nastojali da povijesne činjenice budu što vjerodostojnije i točnije.

Antonijević je istaknuo kako je ekipi filma „jako važno da izraze estetiku smrti i ubijanja“, dok su talentirani glumci uspjeli kroz iskrenu emociju pridonijeti „da se grozote manje vide, ali duboko osjete“.

Foto: Marko Lukunic/PIXSELL

Stručni konzultant filmskoj ekipi je američki ekspert za holokaust Michael Berenbaum, koji je uvjeren da film ima priliku ispričati priču - "jer se ljudi identificiraju sa pričom" - kako bi se spoznala i ispričala istina o Jasenovcu.

Berenbaum je uvjeren da će se mnogi poistovjetiti sa "strašnom sudbinom djevojčice, njezinom hrabrošću i snagom“, sa djevojčicom „koja pokazuje život, moć i snagu da bi se to izdržalo“.

"Kvaliteta filma leži u njegovoj suptilnosti i dubokoj ljudskosti. Važno je pokazati da se to desilo ljudima, kao i da su ljudima te monstruozne zločine učinili upravo ljudi, a ne neka čudovišta i druga bića. Smatram vrlo smjelom odlukom da sve to bude prikazano kroz nježnost i nedužnost jedne djevojčice", rekao je Berenbaum.

Redatelj Predrag Antonijević potvrdio je da je trećina snimanja završena, napravljen je dio koji se snima u logoru, na lokalitetu napuštene ciglane u selu Kolut kod Sombora, gdje su izgrađeni dodatni objekti, te 500 metara pruge, a dnevno je bilo angažirano prosječno oko 270 statista, dok će se drugi dio snimanja odnositi na događanja u logoru Stara Gradiška.

Na pitanje da li u filmu ima glumaca iz Hrvatske, Antonijević je odgovorio kako to – premda ima puno prijatelja u Hrvatskoj - nije moguće i da „nažalost nema hrabrih hrvatskih glumca“ koji bi igrali u njegovom filmu.

Ustvrdivši kako je u Hrvatskoj Jasenovac „tabu tema“, te da bi „sigurno imali problema“ kad bi glumili, Antonijević je ocijenio kako je u Hrvatskoj „iz nekog čudnog razloga došlo do poplave ljubavi prema NDH“.

Američki filmski producent srpskog podrijetla Dan Tana (Dobrivoje Tanasijević) je - ocijenivši „šokantnim“ da „75 godina nitko nije podržao snimanje filma o Jasenovcu - obećao pomoć u distribuciji filma u Sjedinjenim Državama, istaknuvši nadu da će to biti jedno vrijedno filmsko djelo.

„Veoma je važno da film bude iskren, s podacima, jer se radi o povijesnim događajima. Ako je film dobar, nema problema za distribuciju i gledatelje“, ocijenio je Dan Tana, a za redatelja Predraga Antonijevića rekao da je „srpski Steven Spielberg".

Predsjednica Upravnog odbora Filmskog centra Srbije Jelena Trivan istaknula je da će „Dara iz Jasenovca“ biti prvi igrani film o Jasenovcu, te da neće imati privatnih sponzora, jer je bitno da država stane i za projekta i da se o filmu priča, a cilj je da „doživi holivudsku premijeru“.

Trivan je najavila da će država pomoći kako bi projekt mogao biti „završen na dostojanstven način“.

Naglašavajući kako je riječ o prvom filmu koji će, poslije 75 godina biti snimljen o zločinima u tom ustaškom logoru, na tiskovnoj je konferenciji istaknuto da je to u cijelosti državni projekt, a Vlada i Filmski centar Srbije (FCS) do sada su izdvojili 2,3 milijuna eura, dok su procjene da bi mogao koštati od 2,9 do 3,3 milijuna eura.

Komentara 62

RO
romobil
22:02 02.11.2019.

Hrvatski Auschwitz zauvijek ostaje to što je bio- hrvatski Auschwitz, a psi neka i dalje laju da je bio nešto drugo...

Avatar NenadNikolicZagreb
NenadNikolicZagreb
21:11 02.11.2019.

Hrvatska je snimila nekoliko filmova o Domovinskom ratu koji su bili različitog uspjeha kod publike i kritike. Prošle godine snimljen spektakl "General" koji je ukupno koštao kao svi filmovi snimljeni te godine u Hrvatskoj a prema mišljenju publike i kritike je veliko razočaranje i upropaštena tema iz Domovinskog rata nepovezanim scenarijem i zastarjelom režijom. Na teme iz II svjetskog rata snimljeni su hrvatski noviji filmovi u maniri sovjetskih domovinskih filmova koji nigdje nisu postigli nikakav umjetnički ili komercijalni uspjeh. Čekaju se hrvatski filmovi i o Domovinskom ratu i o II svjetskom ratu koji će biti i komercijalni i prihvatljivi s umjetničke strane.

IV
ivanasertic4
17:45 04.11.2019.

Ma lako ne bi bilo, Frljic će odmah pozvati Krešimira Mikica, Lanu Barić Renea Bitorajac, i par takvih sličnih

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije