U svijetu književnih agenata sasvim je uobičajeno da im autori šalju samo početak svojih djela, prvih nekoliko poglavlja romana. Takav početak rukopisa stigao je i agentu koji je tek naoko glavni junak romana “Knjiga ogledala” rumunjskog novinara i književnika (koji danas živi na relaciji Velika Britanija – New York) E. O. Chirovicija (Fokus, urednica Vlatka Hercigonja, prijevod Tamara Kunić, 99 kuna). U tom rukopisu opisani su studenski dani autora, njegova zaljubljenost i zaluđenost djevojkom s kojom je tada dijelio stan te njihove veze s tadašnjim profesorom, slavnim psihologom. No rukopis prestaje u trenutku kada je opisan okrutno ubojstvo tog profesora, a iz njega se naslućuje da je i sam autor na neki način u taj zločin i umješan.
Književni agent ubrzo saznaje da je rukopis poslao čovjek koji je u međuvremenu umro od karcinoma, ali i da ostatka teksta romana nema. Stoga će on angažirati profesionalca koji bi trebao ne samo otkriti što se to dogodilo prije 25 godina, već i napisati novo djelo, potencijalni književni hit. Tako počinje uzbudljiva priča o potrazi ne za ubojicom, već za istinom, priča koja se grana na nekoliko različitih strana. Ime romana zapravo otkriva stil u kojem je on napisan, svaki od rukavaca priče na neki je način slomljeno ogledalo – ono koje ne pokazuje stvarnu sliku.
Autor se pri tome bavi i fenomenom vremena i fenomenom subjektivnosti jer kroz potragu za ubojicom postavlja pitanje kako tijek vremena mijenja ljudska sjećanja, ali i kako ih ljudi sami, naravno potaknuti lošim događajima i traumama, iskrivljuju. Pri tome nudi i neke odgovore, one koji nam daju do znanja da svoja sjećanja mijenjamo i prilagođavamo kako bismo pomogli sebi, a ne drugima. Uz to Chirovici je uspio stvoriti i izuzetno zanimljiv ženski lik, junakinju koju nam do kraja ne razotkriva ni na kraju ovog uzbudljivog psihološkog trilera.