Najveći strah svakog roditelja je da će izgubiti svoje dijete, da će ono nestati u nekoj strašnoj nesreći, da će ga odnijeti neka smrtonosna bolest... No možemo li uopće zamisliti kako se osjeća dijete koje u djeliću sekunde, zbog neke nesreće, ostane bez oba roditelja?
To pitanje spisateljica Tess Gerritsen podiže na sasvim novu razinu, jer u novom romanu “Posljednji preživjeli” (Mozaik knjiga, urednik Zoran Maljković, prijevod Dado Čakalo, 119 kuna) netko počinje ubijati udomitelje koji se brinu upravo za djecu čiji su roditelji stradali u stravičnim nesrećama ili pomno isplaniranim ubojstvima.
Novi je to, deseti po redu, roman u kojem Tess Gerritsen, koja slovi za jednu od najčitanijih suvremenih autorica forenzičnih trilera, objedinjuje svoje dvije glavne junakinje – detektivku Jane Rizzoli i forenzičku patologinju Mauru Isles, junakinje koje su inspiracija i za u nas popularnu TV seriju “Cure na zadatku”. U ovom romanu pred njima je i profesionalno i emocionalno zahtjevan zadatak da razriješe zločine čiji tragovi vode u posebnu školu koja je i osnovana kao utočište za djecu koja su izgubila članove obitelji pod nasilnim okolnostima, ali i da zaštite živote djece uz koju su se vezale.
Pa iako se ovoj priči može progovoriti da čitatelj prerano shvati o čemu se tu zapravo radi (ali treba i pošteno priznati da konačni obrat baš nitko ne može predvidjeti), ovo je još jedan u nizu romana koji pokazuju da je i ženama i te kako “mjesto” na mjestu zločina. A upravo je Tess Gerritsen jedna od suvremenih autorica koja inzistira na ženskoj snazi u policijskim istragama. Naravno, snaga je to koju je još vrlo davno ustanovila velika Agatha Christie, kada je uz svog ekscentričnog i nenadmašnog Herculea Poirota stvorila manje neobičnu, ali podjednako pametnu Miss Jane Marple