novi dokaz

Alzheimerova bolest može se prenijeti s pacijenta na pacijenta?

Alzheimer
Foto: Screenshot Youtube
30.01.2016.
u 11:39

Srećom, nema nikakvih dokaza da bi se ovom opakom boleću moglo zaraziti dodirivanjem ili njegom bolesnika koji pati od ove degenerativne bolesti mozga

Kontroverzna teorija da se "sjeme" Alzheimerove bolesti može prenijeti s čovjeka na čovjeka putem kirurških zahvata i presađivanjem ljudskih stanica, ovih je dana dobila novi dokaz.

Naime, znastvenici su otkrili vezu između pacijenata kojima je prije nekoliko desetljeća presađivano živčano tkivo i prisutnosti proteina u mozgu koji se obično pojavljuje u ranoj fazi razvoja Alzheimerove bolesti.

Najnovija studija podupire nalaze objavljene prošlog rujna i navodi da je ljudima, kojima je u dječjoj dobi ubrizgavan hormon rasta, zapravo usađeno i "sjeme" Alzheimerove bolesti od koje su ti isti ljudi umrli nekoliko desetljeća kasnije.

Studija se poziva na obrađene uzorke mozga osmero pacijenata koji su svojedobno podvrgnuti presađivanju tkiva u Austriji i Švicarskoj,  a kasnije su umrli od posljedica druge bolesti mozga, Creutzfeldt-Jakobove bolesti disease (CJD). Za tu se bolest sada zna da se prenosi i operacijama u kojima se živčano tkivo prenosilo s ljudskih leševa. 

Naknadna analiza osmero pacijenata otkrila je da je njih sedmero, umrlih u dobi od 28 do 63 godine, u mozgu imala protein beta amiloid (A-beta). Taj se protein veže uz rane faze Alzheimerove bolesti, ali nije uobičajen među mlađom populacijom.

 Pet od sedam pacijenata imalo je vidljiva oštećenja krvnih žila u mozgu, izazvana beta amiloidom, što je također krajnje neuobičajeno kod mlađih ljudi.

Kontrolna grupa 21 mozga pacijenata umrlih od Creutzfeldt-Jakobove bolesti pokazala je da se ta pojava ne može poveziivati sa CJD-om nego najvjerojatnije s presađivanjem tkiva.

Ostale moguće uzroke tek treba eliminirati. No znanstvenici sumnjaju kako se sjeme A-beta proteina prenosi kirurškim zahvatom na tvrdoj mozgovnici, duri mater, vanjskoj ovojnici građenoj od gustog vezivnog tkiva.

Praksa presađivanja s leševa prekinuta je osamdesetih godina prošlog stoljeća.

Posljednja istraživanja podupiru tezu da se Alzheimerova bolest može prenijeti s čovjeka na čovjeka, ali nema srećom nema nikakvih dokaza da bi se ovom opakom boleću moglo zaraziti dodirivanjem ili njegom bolesnika koji pati od ove degenerativne bolesti mozga.

>> Alzheimerova bolest može se prenositi s čovjeka na čovjeka

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije